Domácí

Sníh už pokryl i Šumavu, vypadá jako z pohádky. V nížinách si musíme počkat

Do Česka dorazil sníh. Sněhové vločky pokryly během noci na úterý vrcholky Krkonoš a Jeseníků. Ve středu se zasněženou krajinou pochlubila i horská služba na Šumavě. Podle meteorologů by mělo v horských oblastech sněžit také v následujících dnech. V nížinách si však na sněhovou pokrývku budeme muset ještě nějakou dobu počkat.

První sněhové vločky se podle statistik na horách objevují už na přelomu září a října. Letos jsme se dočkali o něco později. "Sněžení přináší výrazné ochlazení, tj. studené a vlhké severozápadní proudění, které se do střední Evropy dostává po přechodu studené fronty," sdělila TN.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Sněhové přeháňky však budou pokračovat také v následujících dnech. Ve středu má podle meteorologů sněžit zejména v polohách kolem 800 metrů nad mořem, a to zejména v Jeseníkách a Krkonoších. S koncem pracovního týdne se vločky objeví v polohách nad 900 metrů a v pátek pouze na vrcholcích hor. 

"Během noci slabě sněžilo od nadmořské výšky cca 800 m nad mořem – a na vrcholcích Beskyd, Krkonoš a Šumavy leží nejčastěji do 3 cm sněhu. Během dnešního dne bude sněžit zejména v Jeseníkách a Beskydech, kde může připadnout dalších 5 cm sněhu," dodala ve středu ráno Honsová.

Související obsah

Lidé by si však už ve čtvrtek měli dát pozor, zejména po ránu se na východě Česka může tvořit náledí. "Teplota vzduchu bude klesat pod bod mrazu," doplnila Honsová.

Pocitová teplota na horách

Pocitovou teplotu bude na horách snižovat čerstvý vítr. Odborníci uvádí, že tomuto efektu se říká "wind chill". "S tímto efektem se můžete setkat za větrného počasí v nižších polohách i za horkých dnů na pláži u moře, kdy bríza (místní vítr vyrovnávající rozdíly teploty mezi mořem a pevninou) snižuje pocit účinku slunečních paprsků na organismus člověka," vysvětlila Honsová. Lidé se tak například mohou velmi snadno a rychle spálit, protože necítí sílu slunečních paprsků.

O tom, jaká nás čeká zima, promluvila ve studiu meteoroložka Dagmar Honsová:

Kdy se dočkáme sněhu v nižších polohách?

Přestože v horských oblastech se už nyní objevily sněhové vločky, v nižších polohách se sněhu ještě jen tak nedočkáme.

"Výhledy globálních modelů se nyní shodují na tom, že se do konce října sněžení v nížinách obávat nemusíme," řekla Honsová. Podle statistik se totiž ve středních nadmořských výškách objevují první sněhové srážky většinou počátkem listopadu. Na konci měsíce poté může sněžit už i v nížinách.

Související obsah

V loňském roce se například první sníh před nástupem zimy objevil až 24. listopadu. V roce 2011 dokonce začalo sněžit v nižších polohách až 19. prosince.

Zima v Evropě

Evropa se už nyní pomalu připravuje na zimní měsíce. Podle meteorologických modelů by však od ledna do března měly nad většinou Evropy převládat nadprůměrné teploty v porovnání s obdobím 1991–2020.

"I tak ale spotřeba za teplo během zimních měsíců poroste. Neznamená to totiž, že se nám vpády arktického vzduchu úplně vyhnou, a že nás nečekají celodenní mrazy, tj. ledové dny (teplota nevystoupí přes nulu) nebo dokonce arktické mrazy (teplota nevystoupí přes -10 °C)," varuje Honsová.

Zima se v Česku prodraží. Více se dozvíte v následující reportáži:

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz