Domácí

Stovky pracovníků přijdou o práci. Firmy ohlásily hromadné propouštění. PŘEHLED

Stovky pracovníků přijdou o práci. Firmy ohlásily hromadné propouštění. PŘEHLED
Zdroj: Getty Images

Řada firem z celého Česka nahlásila úřadům práce záměr hromadného propouštění. Stovky lidí tak v následujících týdnech a měsících mohou dostat výpověď. Nejhorší situace je v Plzeňském kraji, kde o práci může přijít nejvíce pracovníků.

"Ke konci září nahlásilo záměr hromadného propouštění v celé ČR celkem devět zaměstnavatelů. Tento krok by se mohl v následujících měsících dotknout 519 jejich zaměstnanců," řekla TN.cz mluvčí Úřadu práce ČR (ÚP ČR) Kateřina Beránková.

Ohrožení jsou nejvíce techničtí a odborní pracovníci v oblasti vědy a techniky, montážní dělníci nebo například obsluha stacionárních strojů a zařízení.

Související obsah

Nejvíce by se o své pozice měli bát lidé z Plzeňského kraje. Tam záměr hromadného propouštění nahlásily tři podniky a dotknout by se měl 91 jejich pracovníků. Kritická situace je i v Olomouckém kraji, kde výpověď může dostat 90 zaměstnanců ze čtyř firem.

Naopak v klidu mohou být pracovníci z Libereckého kraje, kde záměr propouštět nahlásily úřadům dvě firmy a týkat se má třech pracovníků. Poté následuje Vysočina, kde o práci může přijít sedm lidí dvou podniků.

Přehled hromadného propouštění za srpen a září 2021:

 

Oproti předchozímu měsíci jde o nárůst v počtu lidí, kteří mohou dostat výpověď. "Počet zaměstnavatelů meziměsíčně zůstal stejný, meziročně (o 12) klesl. Počet propouštěných zaměstnanců (519) meziměsíčně (o 57) vzrostl, meziročně (o 723) se snížil," doplnila Beránková.

Ve většině krajů i přes začínající útlum je však stále velká poptávka po sezónních pracovnících především v zemědělství, zahradnictví, lesnictví, rybářství nebo například v živočišné a potravinářské výrobě nebo obchodu.

Ve Škodovce se budou snižovat platy. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Píše se na Deník.cz