Domácí

Prezident Zeman je stále na oddělení KARIM. Souhlasil, že se sejde s Fialou

Prezident Miloš Zeman je už čtvrtým dnem hospitalizovaný v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) v Praze. Podle její mluvčí Jitky Zinke hlava státu zůstává dál na Klinice anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny (KARIM) 1. LF UK a ÚVN. Léčí se tam s blíže nespecifikovaným chronickým onemocněním, které provázejí komplikace. Předseda vítězné koalice SPOLU Petr Fiala (ODS) ve středu požádal o schůzku s prezidentem, který s ní měl podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka souhlasit.

Hlava státu je stále v péči lékařů Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) na oddělení, kde pacienti dostávají tu nejintenzivnější péči. "Pan prezident je stále hospitalizován na Klinice anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny," potvrdila ve středu redakci TN.cz mluvčí ÚVN Jitka Zinke.

Ve stejný den předseda ODS Petr Fiala požádal prezidenta o setkání. Oslovil kvůli němu vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Vratislava Mynáře. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka už Mynář se Zemanem o schůzce mluvil. "Prezident republiky vyslovil souhlas. Schůzka se uskuteční, ale v pozdějším termínu," uvedl Ovčáček v tiskové zprávě.

Související obsah

Prezident Miloš Zeman je od neděle hospitalizovaný v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) v Praze. Sanitka ho do nemocnice převezla po setkání v Lánech s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Po hospitalizaci vystoupil na krátké tiskové konferenci prezidentův ošetřující lékař Miroslav Zavoral a oznámil, že hlava státu je v nemocnici kvůli komplikacím, které provázejí chronické onemocnění, se kterým se léčí. Nemohl však říct konkrétní diagnózu, protože od Zemana nemá souhlas. 

Ústřední vojenská nemocnice v pondělí veřejnost informovala, že stav prezidenta je stabilizovaný. Ovčáček v úterý redakci TN.cz napsal, že pan prezident se zajímá o aktuální dění, čte si zprávy z médií a sleduje politickou situaci.

Související obsah

Nemocnice, kde prezidenta léčí, se ve středu ohradila proti spekulacím a dezinformacím, které se v kontextu s prezidentovou hospitalizací objevují. "Můžeme veřejnost ujistit, že se panu prezidentovi a všem pacientům ÚVN dostává náležité péče. Léčebný program každého pacienta, jehož součástí je také určení medikace i dietního režimu, sestavují specialisté v oboru a vždy odpovídá adekvátním zdravotním problémům, diagnóze i zdravotnímu stavu pacienta," sdělila ÚVN v tiskové zprávě.

ÚVN dále uvedla, že nese zodpovědnost za svá vyjádření a je vázána zákonem o nezveřejňování informací o pacientech, kteří k tomu nedají souhlas. "Nemůže však nést zodpovědnost za vyjádření jiných subjektů, ať již do médií, nebo na sociálních sítích," dodala ÚVN.

Související obsah

Deník N ve středu zveřejnil informace od tří důvěryhodných zdrojů z okolí prezidenta, státní správy a lékařského prostředí. Podle nich je zdravotní stav prezidenta vážnější, než Hrad přiznává, a mohl by být pro plnění jeho funkce omezující. Deník N uvádí, že hlava státu dle jejich zjištění trpí jaterní encefalopatií. To je vážná komplikace, kterou vyvolává akutní nebo chronické selhání jater a může se projevovat různými psychickými a neurologickými příznaky.

"Projevuje se to třeba tím, že je dezorientovaný a říká nesouvisející věci," popsal pro Deník N aktuální prezidentův stav jeden z dobře informovaných lidí. Další měl zase uvést, že prezidentův stav vede ke zhoršení kognitivních funkcí. Prezidentův mluvčí Ovčáček v pondělí rádiu Proglas řekl, že prezidentův stav mu nebrání ve výkonu ústavních pravomocí. Dodal, že veřejnost má veškeré informace, které potřebuje.

Co si myslí politici o dění kolem Zemana? Na jejich názory se podívejte v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz