Naše Česko

Na severu Čech se pohybuje osm vlčích smeček! Mají už i mláďata

Vlkům se v Česku nebývale daří, a to zejména na severu republiky. Vlčí hlídky tam potvrdily trvalý pohyb osmi smeček. Velká část z nich vyvedla mláďata. Potvrzují to zachycená videa a fotografie z fotopastí.

"Letos pro nás bylo hodně zajímavé, že se nám podařilo získat záběry vlčat i ze Šluknovska a Lužických hor, a dokonce se také potvrdit reprodukci v Národním parku České Švýcarsko," uvedla koordinátorka vlčích hlídek na Kokořínsku a Ralsku Barbora Černá.

A to navzdory masivní těžbě v lesích po kůrovcové kalamitě. Jen v Krušných horách se podle ochránců přírody pohybuje aktuálně 12 vlků z více smeček. Svá mláďata letos vyvedly všechny vlčí smečky s výjimkou Kokořínska a Ralska. 

Související obsah

​"Reprodukci vlků se nám na severu Čech podařilo zatím zaznamenat u osmi smeček v příhraničních pohořích, takže od Krušných hor až po Broumovsko," dodala Černá.

Vlkům se daří i na Frýdlantsku. To působí starosti tamním myslivcům, kteří se teď snaží ze všech sil snižovat stavy divokých prasat, kvůli šíření afrického moru prasat.

Související obsah

​"Ačkoliv máme nařízeno veterinární správou intenzivní lov divočáků, tak je to velice obtížné," řekl myslivecký hospodář Josef Hrdina z Frýdlantska.

Podle myslivců jsou divoká prasata daleko opatrnější než v jiné roky. Vlci je postupně vytlačují z otevřených prostor do vyšších horských poloh a lov prasat je tak možný jen za použití speciální techniky, třeba nočního vidění.

ts, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Novým rakouským kancléřem se stane Karl Nehammer

Rakousko bude mít nového kancléře, stane se jím dosavadní ministr vnitra Karl Nehammer. Ten zároveň povede vládní stranu ÖVP (Rakouská lidová strana), informoval o tom list Kronen Zeitung. Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz ve čtvrtek oznámil, že v politice definitivně končí. Z funkce odstoupil v říjnu, když jej a jeho okolí začala policie vyšetřovat kvůli údajné korupci. Současný kancléř Alexander Schallenberg ve stejný den oznámil, že na funkci rezignuje ve chvíli, kdy se ÖVP dohodne na novém lídrovi.

Píše se na Deník.cz