Koronavirus

Rusko na hranici kolapsu. Hlásí rekordní počty nakažených koronavirem

Nemocnice v některých částech Ruska jsou na hranici kolapsu. V zemi rekordně přibývají nakažení i zemřelí. V posledních dnech překračuje denní počet obětí koronaviru 900. Zdravotnická zařízení hlásí také problémy s distribucí kyslíku.

 Za celou dobu pandemie koronaviru nebyla situace v Rusku natolik vážná, jako je teď. "Jsme velmi vděční všem lékařům za jejich lidský přístup. Je mi jich líto, protože vím, že to musí hluboce prožívat. Nejsou to jen lidé ve skafandrech," sdělil Vjačeslav Korobka, doktor regionální nemocnice v Rostově.

Rusko vyhradilo pro pacienty s covidem celkově 255 tisíc lůžek. Ta jsou ale už téměř plná, 11 procent z hospitalizovaných je ve vážném stavu.

"Mezi lidmi staršími 60 let je aktuálně naočkováno 42 % populace, a to je málo. Koronavirus ale postihuje také mladé mezi 20 až 25 lety a i kvůli tomu jsou vakcíny dostupné ve všech ruských regionech, máme jich dost pro všechny," sdělil Michail Muraško, ruský ministr zdravotnictví. Mezi Rusy ale i dál převládá vůči vakcínám nedůvěra, naočkovaná je jen třetina populace.

Související obsah

Ruské nemocnice řeší i nedostatek kyslíku, který je kvůli nárůstu počtu nakažených potřeba více. "Tyto problémy v regionech jsou bohužel způsobeny nízkou proočkovaností populace, nedostatečnou produkcí a skladováním kyslíku a nedostatkem přepravních vozidel," uvedlo ruské ministerstvo průmyslu a obchodu.

Přestože se epidemická situace v Rusku zhoršuje, obnoví země od začátku listopadu letecké spoje s několika evropskými zeměmi a také třeba s Tuniskem, Ománem nebo Thajskem. Uzemnění letadel totiž těžce dopadlo na hospodaření ruských leteckých společností.

Například v Itálii se lidé od pátku musí před vstupem do práce prokázat covidovým certifikátem. Nařízení platí pro všechna pracoviště i pro tamní sněmovnu, která o nařízení rozhodla ve středu. V reakci na to vyšly do ulic italských měst tisíce lidí.

tsim, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz