Domácí

Lidé řeší, jak je to s trvalými platbami u Bohemia Energy. Některé se zruší samy

Lidé řeší, jak je to s trvalými platbami u Bohemia Energy. Některé se zruší samy
Ilustrační snímek Zdroj: Getty Images, TN.cz

Oznámení Bohemia Energy o ukončení dodávek elektřiny a plynu v lidech vyvolává řadu otázek a pochybností. Mnozí zákazníci zálohy platili formou trvalého příkazu, ke kterému využívali službu České pošty SIPO. Teď nevědí, jestli mají platbu sami zrušit. Bohemia Energy zákazníky ujišťuje, že pokud zálohy platili prostřednictvím SIPO, řešit nic nemusí. Ostatní ale musí trvalé příkazy u své banky zrušit sami.

Zhruba 900 tisíc zákazníků se ocitlo v nepříjemné situaci. Dodávky elektřiny a plynu jim zajišťovala firma Bohemia Energy, ta ale ve středu oznámila, že s tím končí. Spotřebitelů se automaticky ujímají tzv. dodavatelé poslední instance na přechodné období.

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) spolu s Energetickým regulačním úřadem (ERÚ) upozorňuje, aby zákazníci už firmě neplatili zálohy. "U elektřiny doporučujeme nehradit zálohové platby od 14. října, u plynu od 17. října," uvádí úřady ve své výzvě.

​"Nezapomeňte si zrušit veškeré trvalé platby těmto společnostem," zdůrazňují. Mluvčí Bohemia Energy Hana Novotná upřesňuje, že by si zákazníci měli od listopadu sami u své banky zrušit trvalé platby. V říjnu by podle ní zálohy měli uhradit ještě standardní cestou.

Související obsah

​U plateb prostřednictvím služby České pošty SIPO, která umožňuje sdružit několik pravidelných inkasních příkazů do jedné platby, zákazníci nic řešit, tím pádem ani sami rušit, nemusí.

"Dodavatelské společnosti skupiny Bohemia Energy nebudou odesílat na Českou poštu požadavky na platbu SIPO a zákazníkům se tak naše zálohy na SIPO lístku neobjeví. Naopak, měli by mít na SIPO lístku zálohy od nového dodavatele," vysvětluje Novotná.

Doplňuje, že případné přeplatky jim budou vráceny stejným způsobem jako doposud. "Všechny zaplacené zálohy budou řádně vyúčtovány v konečné faktuře poté, co obdržíme fakturační data od příslušných provozovatelů distribučních soustav," uvedla Novotná. Konečné vyúčtování bude vystaveno nejpozději do čtyř týdnů ode dne, kdy data distributoři dodají.

Související obsah

Dodavatelé poslední instance zákazníky osloví sami

Dodávky od dodavatelů poslední instance zákazníci řešit nemusí, firmy se jim ozvou samy. Není tak potřeba nikam telefonovat nebo chodit.

"Běžně takové vyrozumění probíhá do pěti dnů. Tentokrát se však ukončení činnosti týká jednoho z největších tuzemských dodavatelů. Je tedy velmi pravděpodobné, že bude docházet k drobným zpožděním, než dodavatelé poslední instance stihnou informovat všechny zákazníky," vysvětluje předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček.

Přechodné období, než si lidé vyřídí nové smlouvy s novými dodavateli, trvá šest měsíců. Babiš zároveň vyzval ERÚ, aby pro zákazníky Bohemia Energy zvážil zastropování cen energií u dodavatelů poslední instance, aby byly únosné.

Rozhodnutí Bohemia Energy přichází v době, kdy ostatní dodavatelé energií oznamují významné zdražování. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z Latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Krátká zpráva

Odborníci uklidňují, omikron nebude horší než delta

"Dle dosavadních zjištění je ‘téměř jisté‘, že covidová mutace omikron nevyvolává těžší průběh nemoci než varianta delta, spíše by to mohlo být naopak, i když je nakažlivější," prohlásil epidemiolog a poradce americké vlády Anthony Fauci. Podobně se vyjádřil představitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan, který nepochybuje o tom, že současné vakcíny ochrání i v případě varianty omikron před těžkou formou onemocnění.

Píše se na Deník.cz