Domácí

Novou vládu čekají těžké úkoly. Odborníci i politici se shodnou, s čím začít

Podle odborníků je nutné, aby se nová vláda urychleně pustila do práce. Čeká ji totiž řada neodkladných úkolů. Kabinet se bude muset například popasovat s řadou ekonomických výzev. A neměl by prý podcenit ani boj s covidem-19.

Srovnání státních financí, přesněji snížení zadlužení České republiky. To je prý pro budoucí kabinet úkol číslo jedna, a to nejen podle odborníků, ale i samotných politiků.

"Bude třeba hlavně sestavit státní rozpočet. Ten, který je připravený, je otřesný. Není možné, abychom v příštím roce hospodařili hůře, než v čase nejtvrdší koronavirové krize," uvedl místopředseda STAN Petr Gazdík (PirSTAN). "Tématem dne je, aby měli lidi kde bydlet. Abychom vyřešili zadlužení České republiky a abychom ochránili vodu," řekl poslanec ODS Jan Bartošek (SPOLU).

Se změnou rozpočtu souhlasí i odborníci. "Bude potřeba provádět úspory. Bude se zřejmě snižovat navrhovaný schodek státního rozpočtu. Takže bude i nutné vytipovat, kde se ty konkrétní škrty provedou," uvedl ekonom Štěpán Křeček.

Související obsah

​Kromě snížení schodku státního rozpočtu čeká na nového ministra financí ještě další velká výzva. A to úprava financí na předsednictví České republiky v Evropské unii. Vláda Andreje Babiše (ANO) totiž čelila v minulosti výtkám, že na předsednictví vyčlenila málo peněz. Ostatně na poli Evropské unie na budoucí ministry čeká další velký úkol.

"Vláda musí určitě zajistit to, aby na úrovni Evropské unie bylo jádro a jaderná energie vnímána jako čistý zdroj. Protože bez toho vyletí účty za elektřinu a za plyn domácnostem v České republice komínem," varuje ekonom Lukáš Kovanda.

Výzvou bude prý i nezapomenout na pandemii koronaviru. A namotivovat odpůrce k tomu, aby přistoupili na očkování. "Prvním úkolem vlády bude stanovit novou strategii pro boj s koronavirem, který nás ještě neopouští," myslí si politolog Lukáš Jelínek.

Dalším velkým úkolem budou nedodělky vlády současné. Podle odborníků třeba dlouho slibovaná důchodová reforma.

mb, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz