Zahraničí

Čína šokovala svou nadzvukovou raketou. Je pokročilejší, než se přepokládalo

Čína údajně v srpnu otestovala nadzvukovou raketu. Střela, která je pětkrát rychlejší než zvuk, prý obletěla Zemi a zamířila na cíl. Test vyvolal obavy především ve Spojených státech. Zbraň je totiž schopná překonat jejich protivzdušnou obranu. Čína tuto zprávu ale popírá.

Vyspělá technologie vyvolávající obavy. Čína údajně už v srpnu vypustila na oběžnou dráhu nadzvukovou střelu schopnou nést jadernou hlavici. Podle zdrojů minula vytyčený cíl jen asi o 30 kilometrů.

"Zdá se, že Čína rychle vyvíjí hypersonické jaderné zbraně, aby získala sílu prolomit jakoukoliv protiraketovou obranu," uvedl generální tajemník japonské vlády Hirokazu Matsuno.

Zbraň zaskočila především Američany. Je totiž pokročilejší, než předpokládali. "To, co zamýšlí, má dvě roviny. Jedna je odstrašení, zejména USA. Druhá je trochu asertivnější, a to že Číňané působí na své nejbližší sousedy v regionu. Říká tím, že je tam teď nejsilnější," myslí si politolog Jan Kofroň.

Související obsah

​Napětí mezi USA a Čínou se zvyšuje. Administrativa prezidenta Joe Bidena proti ní zaujala tvrdý postoj. Washington také upozorňuje, že Peking buduje nové základny pro jaderné rakety.

"Čínská armáda je stále v pohotovosti a je připravena čelit všem hrozbám a provokacím. USA by měly změnit kurz a opravit své chyby," řekl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien.

Podle expertů to může znamenat, že Čína je připravena se vojenským arzenálem vyrovnat USA či Rusku. Čína ale test nadzvukové střely popřela. Tvrdí, že šlo o rutinní start vesmírné rakety. "Podle mě nejde očekávat nic jiného, než že Peking se pokusí dohnat tyto dvě supervelmoci i v té jaderné velmoci," dodal Kofroň.

Tereza Masopustová, TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz