Koronavirus

Vojtěch popsal, jaká opatření začnou brzy platit. Zmínil i režim o Vánocích

Povinnost nosit respirátory i na pracovišti, kontrolovat bezinfekčnost v restauracích, zkrátit platnost testů proti covidu-19, zároveň ale přestat proplácet ty preventivní. Takové změny se chystá na středečním mimořádném jednání projednat vláda. Ve Snídani s Novou to řekl šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO). I přes nepříznivý vývoj koronavirové epidemie v Česku ale ubezpečil, že žádné uzavírání obchodů před Vánoci se zatím nechystá.

Šíření covidu-19 za jediný týden zrychlilo téměř dvojnásobně. V úterý přibylo 3246 nových případů nákazy koronavirem, což je o zhruba 1700 případů více než před týdnem a nejvíce od 20. dubna. Kvůli nepříznivému vývoji v Česku se vláda chystá ve středu schválit balíček opatření, který má prudký nárůst zbrzdit.

"Chceme zavést širší povinnost nošení ochrany dýchacích cest, včetně povinnosti nosit respirátory na pracovišti, kde pozorujeme šíření nákazy," sdělil Vojtěch. Provozovatelé restaurací by podle návrhu ministerstva zdravotnictví měli dále kontrolovat návštěvníkům testy, potvrzení po prodělaném očkování nebo nemoci. Zkrátit by se ale také měla doba platnosti testů, u PCR testů na tři dny, u antigenů pouze na jeden. Současně se bude projednávat i zrušení úhrady preventivních testů na covid-19.

Související obsah

Případů nákazy covidem-19 rychle přibývá. ​"Teď se bohužel odehrává skokový nárůst a je zřejmé, čím to je. Máme tu nižší proočkovanost a vysoký poměr lidí náchylných k nákaze a druhý problém je dodržování základních protiepidemických opatření, která dodržována nejsou," vysvětlil Vojtěch.

​Dostupná data podle Vojtěcha dokazují, že v nemocnicích leží hlavně ti pacienti, kteří si nenechali vpíchnout žádnou z vakcín proti covidu-19. "Zhruba 75 procent lidí, kteří jsou hospitalizováni, nejsou očkováni," řekl Vojtěch a upozornil, že právě očkování může zabránit omezování chodů nemocnic.

Navzdory zhoršujícímu se počtu nakažených, vláda podle Vojtěcha nechystá žádná radikální opatření jako loni, a to ani před Vánoci. "Nemáme v plánu dělat jakýkoliv lockdown, uzavírání provozoven nebo akcí. Chceme zavést režimová opatření a ta přísně vymáhat," sdělil. K čemu by naopak mohlo brzy dojít, je zpřísňování podmínek ve školách. Vojtěch potvrdil, že vláda se bude zabývat i otázkou nošení roušek ve výuce pro všechny děti nad 12 let, a to včetně těch očkovaných.

​Na reportáž o opatření Poledních Televizních novin, se podívejte ZDE:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Rakouský lékař, který amputoval nesprávnou nohu, dostal pokutu

Rakouský chirurg, jenž pacientovi omylem amputoval druhou nohu, dostal u soudu pokutu 2700 euro (zhruba 70 tisíc Kč). Těžce nemocný 82letý pacient, kterému poté amputovali i „správnou“ končetinu, mezitím zemřel, nikoliv však v souvislosti s amputacemi. Lékaři za ublížení na zdraví z hrubé nedbalosti hrozily dva roky za mřížemi. Nyní pracuje na jiné klinice. Rozsudek není pravomocný.

Krátká zpráva

Biden je nucen obnovit Trumpovu migrační politiku s Mexikem

Vláda amerického prezidenta Joe Bidena se na hranicích s Mexikem vrátila ke kritizované kontroverzní migrační politice předchůdce Donalda Trumpa. Donutilo ji k tomu rozhodnutí federálního soudu, na který se obrátily příhraniční státy Texas a Missouri. Žadatelé o azyl budou muset na vyřízení znovu čekat na území Mexika, kde jsou terčem násilí a bez právní pomoci. Desítky tisíc migrantů, které už se dostaly do USA, začnou být deportovány na mexickou stranu hranice v pondělí.

Píše se na Deník.cz