Počasí

Orkán Ignác zpustošil i jiné státy. V Polsku si vyžádal několik životů

Orkán Ignác pustoší kromě Česka i další evropské státy. Nejméně čtyři mrtvé a šest zraněných si vyžádal v Polsku. Extrémně silný vítr na severu Francie zanechal až čtvrt milionu domácností bez proudu. V Německu zase padající stromy vážně zranily dva lidi, bez proudu je tam až 50 tisíc domácností. V Berlíně hasiči dokonce vyhlásili stav nouze.

V některých částech Německa dosáhl vítr rychlosti až 170 km/h. K nejvíce zásahům vyjížděli hasiči ve spolkové zemi Hesensko. Padající strom tam prorazil okno auta a vážně zranil 58letého řidiče. Bouře řádila i v Berlíně. Tamní hasiči měli 339 výjezdů.

Ve východním Německu poškodily padající větve elektrické vedení a způsobily rozsáhlé výpadky proudu. Bouře také v některých spolkových zemích zkomplikovala vlakovou dopravu. Na jihovýchodě země zrušili většinu spojů.

"Je tu naprostý chaos. Žádné vlaky nejedou, nebo mají tři, čtyři hodiny zpoždění. Jsem tu se svým kolegou a vypadá to, že tu budeme muset přespat," postěžoval si turista z Norska.

Související obsah

​Orkán se přehnal i přes Francii. Silný vítr paralyzoval především sever země. Dosáhl tam rychlosti až 175 km/h. Vydatné deště a vichřice zkomplikovaly dopravu i v Paříži. V městečku Finistère se objevilo malé tornádo a zničilo jeden dům.

Ve Velké Británii s sebou bouře přinesla i silný déšť. Záchranáři v zemi vyjížděli k několika zaplaveným domácnostem. Nizozemské město Barendrecht zase hlásí čtyři zraněné. Tamní úřady kvůli zuřící bouři vyhlásily druhý stupeň ohrožení.

Tereza Masopustová, sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz