Domácí

Bohdalová získá nejvyšší Řád Bílého lva. Zeman chce vyznamenat i kosmonauta

Bohdalová získá nejvyšší Řád Bílého lva. Zeman chce vyznamenat i kosmonauta
Zdroj: Profimedia

Tradiční předávání státních vyznamenání se letos s ohledem na zdraví prezidenta Miloše Zemana odkládá z 28. října na neurčito. O jménech osobností, které se hlava státu rozhodla ocenit, už je ale jasno. Nejvyšší Řád Bílého lva mají podle MF DNES získat herečka Jiřina Bohdalová a kosmonaut Vladimír Remek. Stejné ocenění Zeman loni udělil i zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi.

Předávání státních vyznamenání probíhá tradičně 28. října ve Vladislavském sále Pražského hradu. Protože ale prezident Miloš Zeman v současné době leží v nemocnici s blíže nespecifikovanými zdravotními obtížemi a podle lékařů není zatím schopen dostát svých pracovních povinností, letošní termín se posouvá. Odložení akce ve čtvrtek na tiskové konferenci oznámil hradní kancléř Vratislav Mynář.

O osobnostech, které se prezident rozhodl pro letošní rok vyznamenat, je však rozhodnuto. Portálu idnes.cz se podařilo získat jména některých z nich. Zeman už podruhé vyznamená herečku Jiřinu Bohdalovou, která v roce 2013 od prezidenta obdržela Medaili za zásluhy. Nyní by měla získat řád nejvyšší, tedy Řád Bílého lva I. třídy. Stejným oceněním Zeman loni vyznamenal zesnulého zpěváka Karla Gotta.

Související obsah

​Z žijících Čechů mají tento řád už jen exprezident Václav Klaus, kardinál Dominik Duka a válečný hrdina generál Emil Boček. Dále pak několik předních světových politiků včetně britské královny či německých a slovenských prezidentů.

Není žádným tajemstvím, že vztahy prezidenta se slavnou herečkou jsou přátelské, v květnu prezident Bohdalovou přijal na Hradě, aby jí popřál k 90. narozeninám. Herečka se také objevovala na oslavách Zemanových narozenin a podpořila ho i v prezidentských volbách.

Bohdalová o tom, že dostane vyznamenání, věděla. Že půjde o řád nejvyšší, ale prý netušila. Sdělila však, že je to pro ni neskutečná pocta. "Nevěděla jsem totiž vůbec, o co půjde, řekli mi jen, že něco dostanu, ale žádné podrobnosti," řekla herečka pro MF Dnes.

Související obsah

​Toto mimořádné vyznamenání by měl dostat také československý kosmonaut Vladimír Remek. Ten už v minulosti získal tituly Hrdina Československé socialistické republiky nebo Hrdina Sovětského svazu. Po roce 1989 musel kvůli členství v komunistické straně odejít z armády a později byl za KSČM zvolen europoslancem. Prezident Zeman ho mu před sedmi lety pomohl získat post českého velvyslance v Moskvě.

Velvyslanec v Afghánistánu Jiří Baloun by měl od Zemana získat medaili Za hrdinství. Za zásluhy chce prezident vyznamenat zesnulého podnikatele a miliardáře Petra Kellnera, dvojnásobného olympijského vítěze Lukáše Krpálka, muzikanta Karla Vágnera, vinaře Miloše Michlovského, zesnulou vojačku Michaelu Tichou nebo třeba sportovního podnikatele a manažera Miroslava Černoška.

Podívejte na na brífink Mynáře, kde poprvé ukázal prezidenta v nemocnici a promluvil o udělování státních vyznamenání:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz