Domácí

Příběhy tří hrdinů. Vyberte držitele Ceny Michala Velíška 2021

Nadace ADRA a TV Nova vyhlašují již 16 let vždy 13. září Cenu Michala Velíška. V tento den byl v roce 2005 na Karlově náměstí v Praze zastřelen střihač TV Nova jakýmsi mladým mužem za to, že se slovně zastal neznámé dívky, kterou tento muž obtěžoval. Jeho čin a jméno tak daly vzniknout tomuto morálnímu ocenění pro neprofesionály. Letošní tři příběhy, které vybral výbor ceny z více jak 80 obdržených nominací, byly představeny televizí Nova 24. října 2021 v pořadu Střepiny.

Václav Parlásek

Na silně frekventované silnici Karlovy Vary – Plzeň nedaleko obce Chotíkov se stala v pozdní odpoledne 20. února 2021 vážná dopravní nehoda. Za autem se dvěma mladíky jel motorkář. Když začal jejich vůz předjíždět, dostal se do střetu s protijedoucím osobním autem. To jelo v silném šeru bez světel a nebylo vůbec vidět. Ozvala se rána. Tělo motorkáře přeletělo přes auto mladíků a dopadlo do příkopu. Odlétající kusy z havarovaného stroje poškodily další dvě přijíždějící vozidla.

Mladíci okamžitě zastavili a běželi bezvládně ležícímu muži na pomoc. Zavolali záchranku a 17letý Václav Parlásek se věnoval těžce zraněnému. Díky svým znalostem a podle pokynů operátorky zaškrtil silně krvácející nohu, která visela pouze na šlachách.

Záchranu asi 40letého motorkáře navíc komplikovalo mladíkům bezohledné chování některých kolemjedoucích řidičů. Václav se těžce zraněnému muži věnoval až do příjezdu složek integrovaného záchranného systému. Podle vyjádření lékařů student svou duchapřítomností a precizním poskytnutím první pomoci muži zachránil život.

Související obsah

Antonín Červenák

V Mikulově 30. listopadu 2020 před polednem ve vestibulu činžovního domu nečekaně a bezdůvodně zaútočil americký stafordský teriér na 72letého muže. Pes seniora, který zde bydlel, velmi vážně zranil na rukách, krku, obličeji i hlavě.

Pes pokousal na rukou též partnerku svého majitele, která ho měla v době incidentu na starosti, a snažila se mu marně v útoku na muže bránit. Fatální konec naštěstí odvrátil bleskurychlou reakcí 41letý Antonín Červenák, další obyvatel domu. Vyběhl ze svého bytu a holýma rukama se neohroženě postavil rozzuřenému psu. Zpacifikoval ho a odvedl do bytu jeho majitele. Přivolaná hlídka městské policie tak již proti psovi nemusela zasáhnout.

Oba zranění podstoupili ošetření v nemocnici. Pan Červenák vyvázl bez zranění, ale senior má na hlavě trvalé následky. Majitel psa při následném řešení tohoto incidentu s policií příkladně a odpovědně spolupracoval. Po neúspěšných pokusech o převýchovu byl však pes na radu odborníků nakonec utracen.

Související obsah

Miroslav Fenik

V obci Ohrazenice na Příbramsku došlo 19. prosince 2020 k tragédii. 32letý Miroslav Fenik s manželkou Karolínou a 2letým Mirečkem spali v podkroví rodinného domku. Uprostřed noci Miroslava vzbudil kouř a horko. Na nic nečekal. Probudil ženu a běžel do vedlejšího pokoje pro jejich syna.

Vlastním oblečením ho chránil a vrátil se s ním do ložnice. Požár, který se šířil z přízemí, rychle nabíral na síle. Popálená Karolína se mezitím dostala oknem na střechu, kam jí manžel podal synka. V náručí s ním se okamžitým skokem zachránila. Do boje s ohněm a do pomoci Miroslavovi se obětavě zapojili též jeho otec a mladší bratr. Marně. Až hasiči našli jeho tělo zaklíněné pod oknem v podkroví.

Přes veškerou snahu zdravotníků se ho již nepodařilo oživit. Karolína byla dlouho hospitalizovaná na popáleninovém oddělení. Mireček, který se nadýchal nebezpečného kouře, musel být odvezen do nemocnice. Oba příbuzní utrpěli popáleniny a řezné rány od skla, kvůli kterým museli být též transportováni do nemocnice.

Dejte svůj hlas nejsilnějšímu příběhu a rozhodněte, kdo převezme hlavní cenu. Hlasovat online je možné na webu nadace ADRA do půlnoci 31. října. Jméno letošního držitele ceny bude slavnostně zveřejněno 4. listopadu v Primátorské rezidenci na Mariánském náměstí v Praze.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz