Koronavirus

Je tu epidemie neočkovaných, říká Vojtěch. Šance na přežití na JIP je pod 50 %

Pandemie covidu-19 v České republice rychle sílí. Velkým problémem jsou podle ministerstva zdravotnictví neočkovaní lidé, kteří tvoří většinu nakažených a hospitalizovaných. Pacienti na JIP s variantou delta mají přitom jen zhruba poloviční šanci na přežití. Lidé nad 70 let téměř nulovou.

"Epidemie velmi významně sílí. Reprodukční číslo je nad 1,7 a stále roste. I kdyby se teď stal zázrak a všechno zamrzlo, tak virus má brzdnou dráhu 14 dnů," popsal ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch řekl, že zlom by mohl nastat za pět nebo šest týdnů.

Vláda a odborníci v boji s nemocí sází hlavně na očkování. ​"Epidemie se stává epidemií neočkovaných. Většina hospitalizovaných jsou neočkovaní. Panuje představa, že v nemocnicích končí lidé ve věku 70–80 let. Jsou tam ale mnohem mladší ročníky, průměr je 60 let," dodal Vojtěch. Varoval, že když covid zaplní nemocnice, tak se budou muset znovu odkládat plánované operace. 

Náměstkyně ministerstva zdravotnictví Martina Koziar Vašáková varovala, že šance na přežití je u pacientů na JIP velmi nízká. "Delta je rychlejší a způsobuje těžší průběhy. Když nejste očkován, tak je šance, že zemřete, 2%. Čím jste starší a máte víc nemocí, tím šance stoupá, a to až ke 20 %. Když se dostanete do intenzivní péče, tak vaše šance na přežití jsou méně než poloviční. U lidí nad 70, 80 let jsou téměř nulové, pokud ten člověk potřebuje umělou plicní ventilaci," řekla Vašáková.

Související obsah

Na důležitost očkování apeloval také Dušek. "Kdybychom byli 100% naočkováni, tak bychom byli maximálně na třetině čísel a v nemocnici by bylo minimum případů," řekl šéf ÚZIS. 78 % lidí, kteří jsou nyní s covidem-19 na JIP, podle Duška nemají očkování. Očkovaní lidé na JIP jsou většinou staršího věku.

Podívejte se, jak se aktuálně šíří nákaza covid-19 v České republice:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zemřel Jaroslav Hanuš, režisér seriálu Život na zámku

Dlouhodobým zdravotním problémům ve čtvrtek ráno podlehl režisér Jaroslav Hanuš. Bylo mu 70 let. Jeho nejznámějším počinem je seriál Život na zámku v hlavní roli s Tomášem Töpferem, podepsán byl i pod seriály Šípková Růženka nebo Náměstíčko.

Krátká zpráva

Sebastian Kurz definitivně končí v politice

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz se podle listu Kronen Zeitung rozhodl definitivně skončit v politice. V čele rakouské vlády poprvé stanul v roce 2017 coby vůbec nejmladší premiér na světě, bylo mu 31 let. V říjnu letošního roku musel rezignovat kvůli aféře se zmanipulovanými předvolebními průzkumy. Kurz se ale už do křesla kancléře nebude chtít vrátit. Podle listu Kronen Zeitung rozhodlo i to, že se mu narodil syn. V čele rakouských lidovců Kurze nahradí ministr vnitra Karl Nehammer.

Píše se na Deník.cz