Koronavirus

Covidová čísla jsou nejhorší od května. Lidé se hrnou na očkování

Covidová čísla jsou nejhorší od května. Lidé se hrnou na očkování
Zdroj: TV Nova

Pandemie covidu-19 v Česku stále nezpomaluje. V pondělí přibylo 4262 nových případů, což je opět výrazně více než o týden dříve. Stoupají také počty hospitalizovaných a mrtvých, které jsou nejvyšší od května. Se zhoršující situací roste i zájem o očkování.

Epidemie koronaviru v České republice stále nabírá na síle. V pondělí přibylo 4262 případů, což je výrazně více než o týden dříve. V pondělí 18. října laboratoře odhalily 2529 případů.

Výrazně více je také lidí, kteří potřebují péči zdravotníků. V nemocnicích je aktuálně s covidem hospitalizováno 1055 lidí, z toho 156 je ve vážném stavu. Většina z nich není očkovaná. O týden dříve v nemocnicích s covidem-19 leželo 649 lidí a ve vážném stavu bylo 104 z nich. Více lidí leželo s covidem-19 v nemocnicích naposledy 20. května. 

S nemocí covid-19 zemřelo celkem už 30 648 lidí. I toto číslo v poslední době rychle roste. Za posledních pět dní zemřelo s koronavirem 56 lidí, což je stejně jako za první dva říjnové týdny dohromady. A jen za neděli zemřelo 17 lidí, což je nejvíce za pět měsíců.

Související obsah

​Z okresů je na tom momentálně nejhůř okres České Budějovice, který hlásí 439 nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní. Další jsou okresy Ostrava-město (426) a Prostějov (416). 

Právě v těchto okresech se budou muset děti v listopadu ve školách opět povinně testovat. V pondělí to oznámila vláda. Tři nejhorší okresy doplní ještě okresy: Prachatice, Brno-venkov, Přerov, Opava a Karviná. Všechny tyto okresy hlásí více než 300 nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních 7 dní. Náměstkyně pro zdravotní péči Martina Koziar Vašáková uvedla, že je možné, že se povinné testování dětí rozšíří i do dalších okresů.

S nárůstem nových případů stoupl také zájem o očkování. V pondělí bylo podáno 29 072 vakcín, o týden dříve to bylo 13 727 očkovacích látek. Od zahájení očkování bylo celkem použito zhruba 12,1 milionu dávek vakcín. Plně očkováno je aktuálně okolo 6,06 milionu lidí.

Zájem o očkování podle premiéra Andreje Babiše (ANO) stoupl také kvůli tomu, že od 1. listopadu pojišťovny nebudou hradit preventivní testy lidem nad 18 let. V reakci na toto oznámení se začaly před očkovacími místy tvořit fronty. V pátek 22. října bylo naočkováno přes 30 tisíc lidí, což bylo nejvíce od konce srpna. 

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v pondělí po jednání vlády řekl, že nárůst nových případů bude zřejmě pokračovat ještě jeden až dva týdny. Zlom by podle něj mohl nastat za pět nebo šest týdnů.

Ve Snídani s Novou promluvila o aktuální epidemické situaci náměstkyně ministertva zdravotnictví Martina Koziar Vašáková:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Televizní noviny se těší vysoké sledovanosti

TV Nova potvrdila pozici jedničky na televizním trhu, když její hlavní zpravodajská relace Televizní noviny zaznamenala minulý týden v pondělí rekordní podíl na sledovanosti. Televizní noviny dosáhly ve všední dny minulého týdne průměrného podílu na sledovanosti 39,93 % diváků v CS 15 – 54. V kategorii 4+ sledovalo Televizní noviny každý všední den průměrně 1 570 000 lidí. Rekordní podíl na sledovanosti v letošní podzimní sezóně zaznamenaly Televizní noviny v pondělí 22. listopadu 2021, když dosáhly 43,27% share v cílové skupině 15 – 54. Nejsledovanějším pořadem televizního trhu uplynulého týdne v hlavních cílových skupinách se staly Televizní noviny ze čtvrtka 25. listopadu 2021 – nenechalo si je ujít 1 695 000 diváků starší 4 let.

Krátká zpráva

V Hrabalově chatě bude muzeum

Zastupitelstvo Středočeského kraje schválilo odkup chaty Bohumila Hrabala v Kersku. Chatu, ve které spisovatel žil a tvořil, odkoupí kraj za 9 900 000 Kč. Cílem je otevřít toto významné místo veřejnosti a vybudovat expozici připomínající Hrabalův život, tvorbu i vztah k rekreační osadě Kersko. V plném provozu by výstava v chatě měla být v roce 2024.

Píše se na Deník.cz