Zahraničí

Třetí dávka už bude i od Moderny. Vedlejší účinky jsou prý vzácné

V zemích Evropské unie se budou moct třetí dávkou vakcíny od společnosti Moderna očkovat všichni Evropané starší 18 let. Aplikaci posilující dávky, která by měla zajistit lepší ochranu proti koronaviru, posvětila Evropská léková agentura. Rozhodnutí přichází ve chvíli, kdy se svět potýká s rostoucím počtem nakažených.

Až doteď měla od Evropské lékové agentury zelenou jen vakcína od společnosti Pfizer/BioNTech. Teď budou moci zdravotníci zájemcům aplikovat třetí (posilující) dávku vakcíny i od firmy Moderna. Vedlejší účinky jsou podle odborníků vzácné stejně jako po aplikaci druhé dávky.

"Riziko vzniku zánětu srdeční svaloviny stejně jako další vzácné vedlejší účinky, které by se mohly objevit po aplikaci posilující dávky, budeme bedlivě sledovat,“ ujistila Evropská léková agentura.

Třetí dávku od společnosti Moderna nedávno schválily i Spojené státy. Ty v pondělí upřesnily podmínky pro vstup lidí žijících v zahraničí na území USA. Své hranice země turistům otevře už 8. listopadu, podmínkou pro vstup ale bude, až na výjimky, očkování.

Související obsah

"Od 8. listopadu budou muset být cizí státní příslušníci mířící letecky do Spojených států plně očkováni a před nástupem na palubu letadla poskytnout doklad o stavu očkování,“ prohlásil tamní mluvčí ministerstva zahraničí Ned Price.

Uznávány budou všechny vakcíny schválené Evropskou lékovou agenturou. Výjimku z očkování budou mít jen děti mladší 18 let a někteří dospělí, kteří například pocházejí ze zemí, kde očkování není plně dostupné.

Nařízení přichází ve chvíli, kdy svět bojuje s čtvrtou vlnou pandemie. Například Ukrajina hlásí největší počet úmrtí od propuknutí epidemie koronaviru. Jen během posledních 24 hodin tam covidu-19 podlehlo 734 lidí. A kritická situace je i v Rusku. Za poslední den tam měl pozitivní výsledek testu dosud největší počet pacientů, téměř 38 000.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz