Domácí

Koaliční smlouvu chceme mít příští týden, řekl Fiala. Na programu je shoda

Strany koalic SPOLU a PirSTAN jednaly v úterý o programu budoucí vlády. Probíraly ale také to, jak si mezi sebou rozdělí konkrétní resorty. Kandidát na premiéra a šéf ODS Petr Fiala (SPOLU) uvedl, že koaliční smlouva by měla být příští týden hotová. Dodal, že v naprosté většině programových otázek panuje shoda. Nyní chce vyčkat, dokud ho k sobě nepozve prezident Zeman.

Koalice se setkaly kolem desáté hodiny v Poslanecké sněmovně. Podle lídra koalice SPOLU a kandidáta na premiéra Petra Fialy (ODS) byl cíl schůzky od začátku jasný: přiblížit se k nové vládě. Na odpolední tiskové konferenci potvrdil, že strany se v mnoha tématech shodly. 

"Mezi koalicemi panuje shoda," sdělil Fiala s tím, že uskupení už má i první návrh koaliční smlouvy. Tu chtějí mít hotovou v příštím týdnu, nejpozději 8. listopadu, kdy proběhne ustavující schůze nové Sněmovny. Podle Fialy vznikla i speciální skupina, která má mít na starost zejména právní aspekty všech potřebných dokumentů.

Lídři stran na brífinku současně vyloučili, že by vedli jakoukoliv debatu o vzniku nějakého nového ministerstva. Fiala ale zároveň řekl, že se uvažuje o ministru pro evropské záležitosti a také o členu vlády, který by měl na starost digitalizaci. Musí ale podle něj být jasně dané kompetence a role těchto členů.

Ačkoliv o přesné struktuře vlády koalice ještě jednají, představu už mají. "Chceme, aby působila kompetentně a akčně, dokázala vysvětlovat lidem, co dělá," vysvětlil Fiala s tím, že prioritou je také, aby vláda naplnila program politické změny, se kterým šla do voleb. "Jednání budou ještě pokračovat," dodal Fiala s tím, že harmonogramu se zatím strany drží.

Související obsah

Fiala zároveň uvedl, že se nebude snažit urychlit jednání o jmenování nové vlády s prezidentem Milošem Zemanem. "Nejsem nervózní. Počkám, až budu pozván prezidentem," řekl.

Před jednáním koalic se objevovaly názory, že by se mohly objevovat třecí plochy. "Mohlo by to skřípat v otázce veřejných financí. Tam jsme už v minulosti naráželi na to, že ODS chtěla více šetřit a Piráti například nevylučovali vznik nových daní,“ myslel si politolog Miloš Brunclík.

"Je možné, že se vyskytnou nějaké programové neshody, které by se tady na úrovni předsedů měly vyřešit,“ upozorňoval člen vyjednávacího týmu SPOLU Jan Jakob (TOP 09).

Související obsah

Otázkou ale je i to, jak si mezi sebou resorty rozdělí i jednotlivé koalice, klíčové to bude hlavně mezi Piráty a Starosty. Ti už v pondělí řešili, jestli při rozdělování vládních křesel koukat víc na výsledek voleb, nebo předvolební koaliční smlouvu. Na kolik ministerstev si Piráti, kteří při volbách získali jen čtyři poslanecké mandáty, brousí zuby, jsme se ale nedozvěděli.

"Naše koalice se připravovala na to setkání vyjednávacích týmů s koalicí SPOLU. Zafixovali jsme priority, které se týkají budoucí struktury vlády, ty věříme, že se nám podaří dojednat,“ prohlásil předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Strany chtějí podepsat koaliční dohodu nejpozději 8. listopadu.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz