Domácí

Nová vláda si rozděluje posty. Tato jména ministrů už jsou téměř jistá

V rámci povolebních vyjednávání pokračují i debaty o tom, která strana z pětikoalice dostane jaké ministerstvo. A také kolik jich které partaji připadne. Ačkoliv předsedové stran svorně mlčí, některá jména budoucích ministrů už jsou prakticky jistá.

Piráti v čele ministerstva zahraničních věcí, podle zákulisních informací velmi reálný scénář. Do křesla by prý mohl usednout bývalý poslanec Jan Lipavský.

"Poslední 4 roky jsem sledoval práci resortu jako místopředseda zahraničního výboru, jsem tedy připraven se této role ujmout. Vše ale záleží na výsledku politických jednání,“ uvedl Lipavský.

Na ministerstvo práce a sociálních věcí by podle spekulací mohla usednout Šárka Jelínková. Současná senátorka za lidovce.

"Nechci komentovat žádné konkrétní resorty, ať je to kterýkoliv,“ řekl k tomu předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný (SPOLU).

Mění se i jména těch, kteří by mohli usednout na ministerstvu spravedlnosti. Ze začátku byl horkým kandidátem poslanecký matador Marek Benda z ODS. Nyní se ale šušká o jeho stranickém kolegovi Pavlu Blažkovi, který už v křesle v minulosti seděl. Občanští demokraté prý mají dostat také pozice ministrů dopravy, financí, obrany a samozřejmě premiéra.

Související obsah

"My ještě nemůžeme říct ten definitivní výsledek. A prosím o pochopení. Je pár dnů po volbách,“ prohlásil v úterý kandidát koalice SPOLU na premiéra Petr Fiala (ODS).

Jako o budoucím ministrovi školství se v kuloárech dlouhodobě mluví o Petru Gazdíkovi ze STANU, jako o ministrovi vnitra o šéfovi STAN Vítu Rakušanovi. Ministerstvo zdravotnictví zase prý připadne TOP 09. Jméno Vlastimila Válka prozradil paradoxně současný premiér Andrej Babiš, který koalicím co nevidět vyklidí pole.

"Mě skutečně už nebaví ta debata s panem Válkem. My jsme si jenom mysleli, že nová garnitura a pan ministr, nebo příští ministr, zkrátka přijde." Prozradil premiér Andrej Babiš (ANO).

Tím, že si brousí zuby na ministerstvo zemědělství, se od začátku netají šéf lidovců Marian Jurečka. Ten post už také zastával. Poněkud ticho po pěšině je ale oproti předchozím resortům kolem kultury, životního prostředí a také ministerstva pro místní rozvoj.

Podívejte se na rozhovor s poslancem Janem Farským:

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Novým rakouským kancléřem se stane Karl Nehammer

Rakousko bude mít nového kancléře, stane se jím dosavadní ministr vnitra Karl Nehammer. Ten zároveň povede vládní stranu ÖVP (Rakouská lidová strana), informoval o tom list Kronen Zeitung. Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz ve čtvrtek oznámil, že v politice definitivně končí. Z funkce odstoupil v říjnu, když jej a jeho okolí začala policie vyšetřovat kvůli údajné korupci. Současný kancléř Alexander Schallenberg ve stejný den oznámil, že na funkci rezignuje ve chvíli, kdy se ÖVP dohodne na novém lídrovi.

Píše se na Deník.cz