Zahraničí

Joe Biden se sejde s papežem, setkání se ale nelíbí americkým biskupům

Prezident Spojených států Joe Biden se v rámci své evropské cesty sejde s papežem Františkem. Setkání kritizují ale američtí biskupové, nelíbí se jim, že prezident Biden souhlasí s potraty.

Papež František a prezident Joe Biden se sejdou v pátek ve Vatikánu. Podle Bílého domu budou diskutovat o ukončení pandemie, řešení klimatické krize nebo péči o chudé. Pro Bidena, který je teprve druhým katolickým prezidentem USA, má návštěva velký význam. S papežem se ale neuvidí poprvé. Ještě před nástupem do funkce se s ním sešel třikrát.

"Jsem praktikující katolík a jedna z věcí, která se mi na dnešním papeži líbí, je, že prosazuje obnovu a odpuštění, o to mu jde. A já se těším a doufám, že ho brzy uvidím," řekl Biden v září.

Související obsah

​Joe Biden je možná jeden z nejreligióznějších prezidentů, které Spojené státy měly. Navštěvoval katolickou školu, téměř každý víkend chodí na mši, velmi často v doprovodu rodiny. S papežem Františkem má vřelý vztah. Byl pro něj oporou, když jeho syn Beau zemřel na rakovinu. "Požádal mě, aby se mohl setkat s mou rodinou, než odletí z Filadelfie. Přivedl jsem rodinu a on mluvil o Beauovi. Ale nejen o něm, také o rodinných hodnotách, odpuštění, o slušnosti. Chci říct, že jsem velkým obdivovatelem papeže Františka, opravdu jsem," řekl Biden v rozhovoru na CBS minulý rok.

Setkání prezidenta s papežem se ale nelíbí americkým konzervativním biskupům. Vadí jim Bidenův postoj k potratům. Mnoho biskupů dokonce vedlo debaty o tom, zda by kvůli svým postojům neměl mít prezident odepřeno přijímat svátost eucharistie.

V roce 2019 Bidenovi přijímání odepřeli v katolickém kostele v Jižní Karolíně. "Každá veřejná osoba, která obhajuje potraty, se staví mimo katolické učení. Jako kněz je mou odpovědností sloužit duším svěřeným do mé péče a musím tak činit i v těch nejtěžších situacích. Každopádně se budu za pana Bidena modlit," řekl tehdy kněz Robert Morey.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz