Domácí

Vakcínám končí platnost, děsí se lidé. Jak to s přípravky vypadá, vysvětlily úřady

Vakcínám končí platnost, děsí se lidé. Jak to s přípravky vypadá, vysvětlily úřady
Zdroj: TV Nova

Mezi lidmi se objevily další dezinformace o vakcínách proti koronaviru. Týkají se toho, že společnosti, které je vyrábí, si prý nepodaly žádost o prodloužení registrace, a proto vzniká tlak na co nejrychlejší doočkování zásob. Falešné informace vyvrací Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) i Evropská léková agentura (EMA).

Na sociálních sítích i v mailové schránce TN.cz se objevily vzkazy od lidí, kteří jsou rozrušení kvůli údajnému konci platnosti registrace vakcín.

"Platnost těchto vakcín má vypršet v prosinci 2021 a v lednu 2022 a žádný výrobce nepodal novou žádost a vakcíny se dál nemůžou používat a musí být zničeny. Proto ten obrovský tlak na nezákonnou a neopodstatněnou očkovací kampaň vyvíjenou na naši populaci, nyní dokonce na naše a děti a mládež! Výrobci nepožádali o další podmíněné schválení z mnoha důvodů nežádoucích účinků. Také kvůli vysokému počtu úmrtí by pravděpodobně další schválení nedostali!" píše například paní Adriana.

Podobné zprávy šíří i paní Jitka. "Podle informací prý ty vakcíny na podávání mají schválený termín nejdéle do 22. ledna a pak o prodloužení žádná firma nepožádala. Takže proto ten spěch a nátlak na lidi, aby do prosince zmizelo co nejvíce dávek a přibylo co nejvíce peněz. Protože od ledna je můžou akorát tak vylít do kanálu, protože nebudou mít povolení je podávat," napsala.

Související obsah

​Redakce TN.cz proto oslovila SÚKL, aby vysvětlil, jak je to s platností registrace vakcín. Všechny vakcíny proti koronaviru jsou v současnosti podmíněně registrovány. To znamená, že tuto registraci musí společnosti každý rok obnovovat. Případně, pokud budou splněné všechny podmínky, může být přípravek registrovaný standardně, tedy s platností na pět let.

"Tvrzení, že 'platnost vakcín má vypršet v prosinci 2021 a v lednu 2022 a žádný výrobce nepodal novou žádost', není pravdivé. Nemáme žádné signály o tom, že by nemělo být požádáno o prodloužení registrace pro ostatní vakcíny," uvedla mluvčí SÚKLu Klára Brunclíková.

Například vakcína Spikevax od Moderny už má registraci prodlouženou o rok, Evropská komise tak rozhodla 4. října. Vakcíně od Johnson & Johnson byla zase podmínečná registrace schválená 11. března letošního roku, trvání podmínečné registrace je tak sotva za polovinou.

Související obsah

​Redakce TN.cz rovněž zaslala žádost o vyjádření Evropské lékové agentuře (EMA), která vyvrátila, že by výrobci vakcín nepožádali o prodloužení. "Všichni držitelé rozhodnutí o registraci vakcín COVID-19, které jsou v současné době v EU schváleny, předložili EMA žádost o každoroční prodloužení registrace v souladu s právními požadavky," uvedla mluvčí EMA Laure Heroldová.

Potvrdila, že Spikevax od Moderny a Comirnaty od firem Pfizer a BioNTech již mají podmíněné registrace prodloužené o rok. "V případě vakcín Janssen (od firmy Johnson & Johnson) a Vaxzevria (od firmy AstraZeneca) posouzení v současné době probíhá," dodala Heroldová.

Za pátek přibylo 5 720 nakažený, zájemci o vakcínu stáli několikahodinové fronty (10/2021):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz