Domácí

Rodiče s dětmi musí na pohotovost čekat venku. Problémy měla i známá advokátka

Rodiče s dětmi musí na pohotovost čekat venku. Problémy měla i známá advokátka
Zdroj: Václav Hnilička/Getty Images

Před časem jste si mohli na TN.cz přečíst článek o obtížných podmínkách pro pacienty na pohotovosti v Thomayerově nemocnici. Lidé tam i s malými dětmi musí čekat na vyšetření venku před budovou nehledě na počasí. Nyní si to na vlastní kůži zkusila i známá advokátka Klára Long Slámová. Podle experta na zdravotní právo není postup nemocnice v pořádku.

Advokátka Klára Long Slámová vyrazila o víkendu do Thomayerovy nemocnice v Praze, když se její dcerce přitížilo. Už u dveří na pohotovost na ni čekalo překvapení. "Zarazilo mě to, že jsem musela zvonit a jak jsme čekali, tak se tam začali shromažďovat další lidé a nikdo nebyl vpuštěn dovnitř, nebyl tam žádný pořadníkový systém," popsala pro TN.cz.

Její jediné štěstí bylo, že přišla dříve než ostatní. "Naštěstí jsme přišli jako první na řadu, za námi pak přišlo asi sedm dalších lidí. Pak to probíhalo v pořádku, paní doktorka byla velmi profesionální a znalá," řekla.

Tím ale její návštěva nemocnice neskončila. Její dítě muselo na další vyšetření na dětskou kliniku. "Tam už byla čekárna, tam se čekalo vevnitř, ale velmi dlouhou dobu, čekali jsme asi hodinu a půl. Bylo to nepříjemné, když vidíte, jak vám malátní dítě a ukládá se ke spánku na dřevěné lavici u otevřených dveří ven. S paní doktorkou také žádný problém nebyl," přiblížila.

Související obsah

Vyjádření Thomayerovy nemocnice

"Doba čekání není jednoznačně stanovena a je vždy závislá na aktuálním počtu pacientů, kteří čekají na vyšetření. O pořadí pacientů vždy rozhoduje lékař, který je ve službě.  Důležité je také uvést, že akutní pacienti mají vždy přednost před ostatními. Toto pravidlo platí na všech pracovištích bez výjimky," reagoval mluvčí nemocnice Petr Sulek.

​Případu s čekáním před pohotovostí v Thomayerově nemocnici se redakce TN.cz věnovala v tomto článku. Problém s tím, že musí lidé čekat venku vystaveni všem živlům, je dlouhodobý. Nemocnice má ale v plánu řešení.

"V současné době plánujeme vybavit místnosti určené pro pohotovostní službu především čističkami vzduchu vč. dalších protiepidemiologických pomůcek. Počítáme s tím, že v nejbližší době by k těmto změnám mělo dojít. I naším cílem je, aby pacienti čekající na vyšetření v rámci pohotovostní služby měli k tomu odpovídající podmínky. Je potřeba však uvést, že naše nemocnice neprovozuje zmíněnou pohotovostní službu. Pouze pro tyto účely pronajímáme naše prostory, ve kterých působí rovněž i očkovací centrum," vyložil Sulek.

Není možné nechat lidi na mraze, řekl expert

Postup nemocnice kritizuje expert na zdravotnické právo Ondřej Dostál. "Nemocnice by měla zajistit podmínky i bezpečí pro poskytnutí zdravotní péče, co nejméně omezující podmínky. To znamená pro ty nemocné zajistit místo, kde budou čekat v teple. Lze si představit řešení, že to bude v nějaké místnosti v nějakém vyhřívaném nafukovacím stanu. Není možné, aby lidé čekali na mraze. Není možné riskovat, že by se stav příchozích mohl ještě zhoršit," uvedl.

Podle Dostála úplně neobstojí ani argumentace obavami z koronaviru. "Pokud vím, tak ve vedlejším IKEMu automaticky hned všechny testují na náklady nemocnice. Zákon o zdravotních službách dává pacientům právo na poskytnutí péče v co nejméně omezujících podmínkách," doplnil.

Lidé si stěžují i na další polikliniku

Thomayerova nemocnice ale není jediným zdravotnickým zařízením, které se rozhodlo pro podobný postup. Dalším byla Poliklinika Mazurská na stejnojmenné ulici v Praze.

"Byla jsem tam pro potvrzení pro dceru a překvapilo mě, že se mnou docela vyběhli. Nedostanete se ani do čekárny, tam je zamčený vchod. Venku stály maminky s dětmi. Co ale mají dělat, když budou mít nějakou urgentní věc? To mi přijde absurdní," povzdechla si čtenářka TN.cz, která byla na poliklinice v září.

Redakce TN.cz minulý týden zaslala na polikliniku žádost o vyjádření. Ta přišla tento týden. "V rámci epidemie onemocnění covid-19 jsme museli v našich ordinacích přistoupit k objednávání pacientů na konkrétní hodinu z těchto důvodů: čtyři ordinace mají společnou čekárnu – nelze dodržovat nařízené rozestupy; v našich ordinacích ošetřujeme děti nemocné, ale i děti zdravé – novorozence, kojence; děti nejsou proti onemocnění covid-19 očkované; do dvou let nemusí nosit roušky a respirátory; maminky často přichází s kojencem v doprovodu staršího dítěte, které jeví známky onemocnění; pacienti přichází často netestováni, nedodržují hodiny pro nemocné a zdravé pacienty, a ne vždy se objednají," uvedly lékařky, které mají na poliklinice své ordinace, ve společném vyjádření.

Související obsah

​Dle vyjádření bylo v září na poliklinice ošetřeno asi 600 dětí. Ty byly doprovázené nejméně jedním rodičem, což může mít za následek šíření nákazy.

Od tohoto týdne se ale přistoupilo ke změnám. "Čekárna bude otevřena pro nemocné do 11 hodin, poté budou zváni pacienti na určitou hodinu a bude ponecháno na jejich odpovědnosti dodržování bezpečnosti a ordinačních hodin. Tato opatření nahlašujeme správci polikliniky," stojí dále ve vyjádření. Změny byly prý plánované ještě před tím, než se o postup polikliniky začala zabývat redakce TN.cz.

"Lékaři jsou již vyčerpaní tímto systémem, kterým se snažili zajistit pacientům co nejvíce bezpečnosti. Proto doufáme, že budou nyní spokojeni. Stále se snažíme, aby onemocnění covid-19 bylo epidemiologicky pod kontrolou a tato stížnost nás velmi uráží, protože pracujeme ve velmi náročném období (již druhý rok) na pokraji svých možností," sdělily lékařky.

V galerii se podívejte na fotky fronty před pohotovostí v Thomayerově nemocnici letos v létě:

Některé nemocnice v Česku zakázaly návštěvy. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz