Domácí

Ve vládě přibydou noví ministři. Vyjdou na několik milionů, tvrdí politologové

Tři noví ministři by neměli připravit podle zástupců koalice SPOLU a Pirátů a Starostů státní kasu o žádné peníze navíc. Lídr koalice SPOLU a kandidát na premiéra Petr Fiala chce více ministrů kvůli lepší koordinaci některých činností.

Tři ministři navíc, ale žádná nová ministerstva. Takzvaní ministři bez portfeje budou vykonávat svojí funkci při Úřadu vlády. Obvykle mají tito ministři okolo sebe jen malou skupinu lidí, jako je sekretářka, řidič a několik poradců, kteří pro ně vyřizují agendu.

"Z věcného hlediska vytvoření těchto postů nic neznamená, protože podobné pozice ve státní správě teď existovaly," vysvětlil sociolog Jan Herzmann.

Podle předsedy lidovců Mariana Jurečky by měl rozpočet vlády ale zůstat stejný. "Ty peníze se na to musí najít v současném rozpočtu, který úřad vlády má. Jsou to ministři, kteří jsou součástí Úřadu vlády ČR, kteří jsou na Strakově akademii a využívají zázemí těch lidí, kteří tam jsou," řekl Jurečka.

Související obsah

Nějakou korunu navíc by to ale podle politologů stát mohlo. "Já myslím, že takovýto nový ministerský post bez budovy a nějakého velkého aparátu vyjde na několik milionů korun, není to nijak drahé a myslím si, že se to vyplatí," tvrdí politolog Jiří Pehe.

"Považujeme za důležité, abychom se opět vrátili k pozici ministra pro vědu, výzkum a inovace, který se stará o významnou část rozpočtu a taky o téma, které je pro úspěšnost ČR mimořádně důležité, výzkum a inovace," nechal se slyšet lídr koalice SPOLU Petr Fiala.

Podle politologů je z nových postů nejpotřebnější vzhledem k předsednictví Evropské unii (EU), které Česko čeká, právě post ministra pro Evropskou unii. "Je dobré, když tam je někdo, kdo má stejnou váhu jako ministři a není to státní tajemník," doplnil Pehe.

Související obsah

Významným postem je i nové křeslo předsedy legislativní rady vlády, které má připadnout Pirátům. Má vliv na vznik nových zákonů. Dosud tuto funkci vykonával ministr spravedlnosti. "Všechny ty tři pozice jsou důležité, jenom je otázkou, jestli musely být vysloveně vládní. Můj názor je, že tato nová vládní koalice se snaží uspokojit co nejvíce zájemců z řad těch pěti politických stran, a proto potřebuje i nové posty," uzavřel Herzmann.

Kdo bude tyto posty zastávat, není jasné. Ministerstva pro legislativu a Evropskou unii má obsadit koalice PirSTAN, koalici SPOLU pak připadne ministerstvo pro vědu výzkum a inovace.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz