Domácí

Stav prezidenta Zemana se začíná zlepšovat. Stále však zůstává na JIP

Při sestavování vlády má klíčovou roli i prezident. Ten přitom leží už třetí týden ve střešovické nemocnici a není jasné, jestli bude schopný přijmout demisi končícího premiéra a jmenovat do úřadu nového. To by se mělo stát po 8. listopadu, kdy se má sejít nová Sněmovna.

Stav prezidenta se měl v posledních dnech mírně zlepšovat. Podle mluvčí Ústřední vojenské nemocnice v Praze (ÚVN) Jitky Zinke lékaři dokonce zvažují jeho přemístění na běžný pokoj. Zatím ale nepadlo definitivní rozhodnutí a prezident zůstává na jednotce intenzivní péče (JIP).

Přesun prezidenta je přitom klíčový pro další povolební vyjednávání. Kandidát na premiéra Petr Fiala (ODS) uvedl, že po prezidentově přestěhování na běžné oddělení se s ním má sejít. Už tento pátek by se mělo kvůli Zemanově zdravotnímu stavu sejít lékařské konzilium.

Související obsah

Reportérka TV Nova ve středu mluvila s jedním z jeho členů, tedy s končícím rektorem Karlovy Univerzity Tomášem Zimou. Podle něj ale není jasné, jestli se k prezidentově prognóze konzilium stihne vyjádřit do 8. listopadu.

Kvůli zdravotnímu stavu prezidenta má přitom hned 9. listopadu zasednout Senát, který chce právě na základě aktuálních informací o prezidentově prognóze rozhodovat o tom, jestli hlavu státu dočasně zbavit pravomocí.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Fiala navrhne Michala Koudelku na šéfa BIS

Premiér Petr Fiala (ODS) navrhne Michala Koudelku na šéfa Bezpečnostně informační služby. Sněmovní bezpečnostní výbor návrh projedná 3. února. Koudelka zastával funkci ředitele BIS už v letech 2016 – 2021.

Píše se na Deník.cz