Počasí

Na radaru se objevil záhadný úkaz. Meteoroložka vysvětlila, o co se jedná

Na radaru se objevil záhadný úkaz. Meteoroložka vysvětlila, o co se jedná
Zdroj: in-pocasi.cz

V Česku i v okolních státech v posledních dnech panuje deštivé počasí. Radarové mapy tak hýří barvami podle intenzity srážek. Na jednom z meteorologických radarů se v dopoledních hodinách nedaleko českých hranic objevil útvar, který připomínal malou verzi hurikánu. Uprostřed barevného víru bylo dokonce viditelné oko. Podle meteoroložky se ale jednalo pouze o zkreslení.

Radar na webu in-pocasi.cz v ranních a dopoledních hodinách ukazoval nad územím Německa blízko českých hranic jev, který nešlo přehlédnout. Byl ve tvaru kruhu, jehož zbarvení naznačovalo, že srážky jsou nejintenzivnější v blízkosti středu, kde se nacházelo oko.

Žádná rotující bouře ani podobný jev se ale u českých hranic nenacházela, vysvětlení je daleko jednodušší. "Zřejmě se jedná o soustředný kruh vznikající díky skenovací strategii radaru srážek, které do Česka a do Německa přináší tlaková níže. Není potřeba se obávat," vysvětlila meteoroložka Dagmar Honsová.

Související obsah

​Kvůli kombinaci záběrů z různých radarů se tak jednalo pouze o zkreslení a to, co radar ukazoval, nebylo nic jiného, než déšť. Ve skutečnosti se tak žádné oko v místě srážek s největší pravděpodobností vůbec nevyskytovalo.

Na radarových mapách budeme moci srážky sledovat i nadále. Čtvrtek totiž bude podle předpovědi meteorologů deštivý, ačkoliv postupně budou srážky od jihu postupně ustávat. První listopadový týden je celkově velmi bohatý na srážky, napršet má během něj tolik jako obvykle za celý listopad.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Fiala navrhne Michala Koudelku na šéfa BIS

Premiér Petr Fiala (ODS) navrhne Michala Koudelku na šéfa Bezpečnostně informační služby. Sněmovní bezpečnostní výbor návrh projedná 3. února. Koudelka zastával funkci ředitele BIS už v letech 2016 – 2021.

Krátká zpráva

Joe Biden vulgárně zareagoval na reportéra, pak mu volal s omluvou

Americký prezident Joe Biden v pondělí vulgárně zareagoval na otázku reportéra Fox News. Novinář Peter Doocy se zeptal: "Myslíte si, že inflace je před volbami politickou přítěží?" Biden odpověděl a následně dodal: "Pitomý zku*vysyn." Nadávku, která neměla být veřejná, ale zachytily mikrofony. Biden později novináři zavolal, aby se mu omluvil.

Krátká zpráva

Hackeři zaútočili na běloruské železnice, požadují propuštění politických vězňů

Hackerská skupina Cyber Partisians vyřadila z provozu běloruské železnice. Aktivisté požadují propuštění 50 politických vězňů, které běloruský režim drží za mřížemi a také odchod ruských vojsk ze země. Jde o první hackerský útok, kdy útočník nepožaduje peníze, ale politické kroky.

Píše se na Deník.cz