Domácí

Žádný mejdan na ruské ambasádě. Velké oslavy Dne vítězství letos nebudou

Žádný mejdan na ruské ambasádě. Velké oslavy Dne vítězství letos nebudou
Ruská ambasáda v Praze Zdroj: TV Nova

Ruská ambasáda letos pravděpodobně nechystá tradiční pompézní oslavy konce druhé světové války, jak tomu bylo v minulých letech. Obvyklí účastníci pozvánky nedostali. Mnozí ale uvedli, že by případně stejně na akci nedorazili.

Každý rok pořádala ruská ambasáda v Praze velké oslavy konce druhé světové války. Pravidelně se jich účastnil například prezident Miloš Zeman, jeho předchůdce Václav Klaus i další čeští politici nebo celebrity. Zdá se ale, že letos velvyslanectví oslavy nepořádá a pokud ano, pak bez účasti českých politiků.

Redakce zpravodajství TV Nova oslovila prezidentova mluvčího s dotazem, zda se oslav na ambasádě letos Miloš Zeman zúčastní. "Nikoliv," odpověděl stručně Jiří Ovčáček.

Související obsah

Jak se ale ukázalo, na oslavy nemíří ani další politici, kteří se jich účastnili v minulých letech. Z jejich odpovědí však vyšlo najevo, že vůbec neobdrželi pozvání.

"Nemáme zprávy o tom, že by letos Velvyslanectví Ruské federace v Praze pořádalo oslavy konce 2. světové války. Pokud ano, pozvání jsme nedostali," uvedla pro redakci TN.cz mluvčí KSČM Helena Grofová. Členové její strany byli na oslavách častými hosty.

Pozvání nedostal ani bývalý prezident Václav Klaus. "Také nemáme žádné povědomí o tom, že by se nějaká taková akce vůbec konala. Ať už je to ale jakkoli, prezident Klaus by pozvání určitě odmítnul," vzkázal mluvčí Institutu Václava Klause Petr Macinka.

Mluvčí ministerstva zahraničí Aneta Kovářová reagovala podobně. Dle jejích slov nepozvalo velvyslanectví ani ministra Jana Lipavského (Piráti), který by měl pozvánku běžně obdržet z titulu své funkce.

Související obsah

Dle svých slov neví nic o akci ani hradní kancléř Vratislav Mynář, který se v minulých letech oslav na ambasádě také zúčastnil. Stejně reagoval i Jaroslav Foldyna, poslanec hnutí SPD a známý podporovatel ruského motorkářského spolku Noční vlci, v minulých letech taktéž účastník oslav.

S dotazem, zda bude letos ambasáda pořádat oslavy konce druhé světové války, se redakce TN.cz obrátila i přímo na velvyslanectví. Pracovníci ambasády na zaslaný e-mail nereagovali, stejně tak ruské ministerstvo zahraničí.

O žádné akci neví ani radnice Prahy 6. Její mluvčí Jiří Hannich uvedl, že velvyslanectví s městskou částí příliš nekomunikuje a ani v minulosti jim přípravu oslav nehlásilo.

U ruského velvyslanectví v Praze lidé demonstrovali proti invazi Ruska na Ukrajinu (2/2022):

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

FBI překazila vraždu bývalého prezidenta Bushe

Americká FBI zatkla Iráčana žijícího v Ohiu, který plánoval vraždu bývalého prezidenta George W. Bushe, za jehož vlády zahájily USA válku v Iráku. Muž, identifikovaný jako Shihab Ahmed Shihab, si mapoval Bushovu rezidenci v Dallasu a chtěl do Spojených států propašovat čtyři komplice. FBI ho odhalila díky informátorům.

Píše se na Deník.cz