Domácí

Babiš odevzdá demisi až po ustanovení Sněmovny. To může trvat

Prezident Miloš Zeman je sice připravený pověřit sestavením vlády Petra Fialu (ODS), ale nejprve musí stávající vláda Andreje Babiše (ANO) podat demisi. Aby se tak stalo, musí být ustavena nová Sněmovna. Její členové se poprvé sejdou v pondělí a musí rozhodnout o postech předsedy a místopředsedů Sněmovny. Jenže to může trvat i několik dní.

Zvolení vedení nové Sněmovny už během pondělí by jednoznačně potěšilo pětikoalici. Následně by vláda Andreje Babiše (ANO) podala demisi a Miloš Zeman by měl pověřit Petra Fialu (ODS) sestavením nového kabinetu. Z minulosti ale víme, že tak rychlé to zřejmě nebude.

Před čtyřmi lety trvala ustavující schůze nové Sněmovny tři dny a dá se předpokládat, že i tentokrát se jednání protáhnou. 

"Jestliže budoucí vládní koalice nechce dát ve vedení Sněmovny žádné místopředsednické místo SPD, tak můžeme čekat obstrukce, a to by pravděpodobně hodně protáhlo tu ustavující schůzi," vysvětlil politolog Jan Herzmann.

Související obsah

Pokud SPD nedostane nabídku na post místopředsedy Sněmovny, dají se očekávat dlouhá vystoupení poslanců SPD.

"Co se týče nás, tak my samozřejmě budeme prosazovat to poměrné zastoupení a uvidíme, jak se celá schůze vyvine. Takže uvidíme, jakým způsobem se ta diskuse zvrtne, a to teďka těžko predikovat, protože Sněmovna je Sněmovna a tam se z pěti minut udělá klidně i 10 hodin," sdělil šéf SPD Tomio Okamura.

Jakým způsobem Babiš demisi podá, zatím není jasné. V nemocnici, kde Zeman leží, jsou momentálně zakázané návštěvy. "Pokud pan premiér si vyjedná výjimku a pokud ÚVN dovolí výjimku, tak pan prezident by byl samozřejmě radši, kdyby mohlo dojít k osobnímu předání," sdělil kancléř prezidenta republiky Vratislav Mynář.

Další variantou je, že demisi pošle poštou. Na sobotu má Miloš Zeman naplánovaný videohovor s lídrem koalice SPOLU Petrem Fialou.

Jakou formou chce Andrej Babiš podat demisi vlády? Podívejte se na rozhovor:


ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz