Domácí

Senát žádá ÚVN o zprávu k Zemanovu zdraví. Zbavit ho pravomocí neplánuje

Senátoři se v pátek shodli na tom, že aktivace článku 66, který by zbavil prezidenta některých pravomocí, už není na pořadu dne. Reagovali tak na zprávu lékařského konzilia o zdravotním stavu Miloše Zemana. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) ale dál čeká na to, až stanovisko lékařského konzilia potvrdí i zástupci nemocnice.

Ještě v polovině minulého měsíce byli senátoři a předsedové stran opoziční pětikoalice o nutnosti aktivace článku 66 zcela přesvědčení. V době, kdy Miloš Zeman nebyl schopný vykonávat žádné pracovní povinnosti, byl převod prezidentských pravomocí na jiné ústavní činitele jediným možným řešením.

"Já jako předsedkyně strany budu doporučovat aktivaci článku 66," sdělila šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová (SPOLU). "Pokud Senát toto prohlasuje na základě podmínek, které jsme říkali, budeme hlasovat pro," uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Související obsah

Vzhledem ke zlepšení prezidentova zdravotního stavu už prý není aktivace článku tématem. "Po pátku se spousta věcí mění, pan prezident promluvil, je to dobrá zpráva, my to vnímáme a já říkám, že i z jeho vyjádření jsem pochopil, že by neměl být žádný problém s tím, aby zlepšení jeho zdraví potvrdila i ÚVN. Kdyby se tak stalo, byla by situace ideální," nechal se slyšet předseda Senátu za ODS Miloš Vystrčil (SPOLU).

Senát proto ještě žádá ÚVN o lékařskou zprávu o stavu prezidenta. "Pokud se tak nestane, nepředpokládám, že bychom sami přijali usnesení o aktivaci článku 66, nadále bychom tu situaci sledovali," doplnil Vystrčil.

"Pokud by to bylo tak, opravdu v tuto chvíli článek 66 není potřeba aktivovat," myslí si předseda senátorského klubu ODS Zdeněk Nytra. "V tuto chvíli je zřejmé, že na 99,5 % se článek 66 aktivovat nebude," uvedl senátor Lukáš Wagenknecht (Piráti).

Související obsah

Ústavní právník ale situaci zas tak jasně nevidí. "Vyjádření toho konzilia lékařů je obecné, řekl bych pro danou situaci neúnosně obecné, a mělo by být konkrétnější," tvrdí ústavní právník Jan Kudrna.

Na dotaz, jestli vedení nemocnice poskytne lékařskou zprávu o stavu prezidenta Senátu, mluvčí Jitka Zinke nereagovala.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz