Domácí

Fotky umírajících lidí na covid-19. Vláda spustí "brutální kampaň" k očkování

Za posledních sedm dní přibylo v Česku přes 53 tisíc nakažených. To je o 20 tisíc více než předchozí týden. Vláda i proto naprosto mění strategii očkovací kampaně. Na sociálních sítích, v novinách a televizních spotech bude teď ukazovat pacienty nakažené koronavirem v té nejdrsnější podobě tak, jak je nafotili zdravotníci. Lidé uvidí mrtvé i trpící pacienty. Vláda si od toho slibuje zvýšený zájem o očkování u dosud nerozhodnutých lidí.

Brutální kampaň, ve které budou figurovat reální pacienti s covidem-19 chystá ministerstvo zdravotnictví spustit už v úterý. "Konečně! A já jsem viděl ty obrázky. Přichází brutální kampaň. Zkrátka lidi musí vědět, že covid-19 je ohrožení života," myslí si premiér Andrej Babiš (ANO).

"Ono se hovoří brutální, ale je to realistické. Po těch fázích kampaně, kdy jsme hodně vysvětlovali, vyvraceli některé dezinformace, tak teď je nutné ukázat reálnou situaci," myslí si ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Související obsah

Fotografie uvidí lidé nejdříve na sociálních sítích. Společnost Facebook poskytla vládě algoritmus pravděpodobně neočkovaných a kampaň tak bude adresně mířit přesně na ty, které má přesvědčit, aby se očkovat nechali.

"Musíme směřovat komunikaci směrem na těch 20 %, kde ještě vidíme nějaký potenciál. My bychom si přáli, aby ta kampaň nevyvolala debatu o etičnosti a morálce, ale aby vyvolala debatu k očkování," doplnil mluvčí resortu zdravotnictví Daniel Köppl.

"Ve mě to vyvolalo asociaci k obrázkům na cigaretách. Určitá část lidí na to bude reagovat a nechá se tím ovlivnit a bude část lidí, kteří budou tvrdošíjně odolávat, až sami onemocní," vysvětlil psycholog Karel Humhal.

V současnosti je u nás naočkováno 57,3 % lidí. Nová kampaň by měla přesvědčit aspoň některé odmítače vakcíny. "Já si myslím, kolem 10 procent lidí, kteří mohou být tím osloveni a mohou se rozhodnout pro to, že se očkovat nechají," řekl Vojtěch.

Související obsah

"Nemám absolutně představu, co je obsahem drsné kampaně, obecně snaha proočkovat co nejvíc populace je správná snaha, protože je to nejbezpečnější způsob, jak chránit populaci," sdělil kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek.

Kampaň se spustí najednou v celé Evropě. Ta v Česku prý bude nejdrsnější. Inspirovaná je Austrálií, která má tento model kampaně už za sebou. Očkování je dál samozřejmě dobrovolné.

Jestli se lidé nechají novou kampaní přesvědčit k tomu, aby se nechali naočkovat, se reportér TV Nova ptal v ulicích českých měst. Většina z lidí, které oslovil, svůj názor na očkování asi nezmění a často také kritizovali avizovanou brutalitu kampaně.

"Na mě to určitě fungovat nebude," myslí si maminka ze Zlína. "Myslím si, že by mě nepřesvědčilo vidět fotky mrtvých lidí s nějakými extrémními hláškami," přidal se mladý houslista z Brna. "Na krabičkách od cigaret je to samé a moc to nezabralo. Lidé kouří dál," uzavřel mladík z Hradce Králové.

Na další reakce lidí se můžete podívat v následující reportáži:

ls, Radim Bánovský, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Piráti a STAN podali ústavní stížnost kvůli přepočtu hlasů z voleb

Koalice Pirátů a Starostů podala stížnost k Ústavnímu soudu kvůli přepočtu hlasů v říjnových sněmovních volbách. Nejvyšší správní soud jejich stížnost zamítl. Pokud by uspěli, mohli by mít o jednoho poslance víc. Státní volební komise podle koalice špatně přepočítala hlasy v takzvaném druhém skrutiniu. Podle šéfa STAN Víta Rakušana je nepochopitelné, že druhé ANO, které ztratilo na vítěze voleb 40.000 hlasů, získalo o jeden mandát víc než vítěz voleb.

Píše se na Deník.cz