Koronavirus

Dárky, stromečky, návštěvy příbuzných. Tři scénáře, jak covid ovlivní Vánoce

Dárky, stromečky, návštěvy příbuzných. Tři scénáře, jak covid ovlivní Vánoce
Zdroj: Getty Images

Pokud se koronavirus nepodaří zkrotit, Česko se mílovými kroky řítí do vánočního lockdownu. Shoduje se na tom několik expertů. Ve všední dny přibývá přes 9000 tisíc případů a covidoví pacienti znovu plní také nemocnice. Velkým problémem je nízká proočkovanost, zaostáváme za většinou evropských států. Redakce TN.cz přináší tři možné scénáře, za jakých podmínek letos prožijeme Vánoce.

"Jedeme po kritickém scénáři. Asi by to skutečně mohlo vést k tomu, že jako poslední záchrana by nějaká forma lockdownu musela přijít," domnívá se šéf České lékařské komory Milan Kubek. A souhlasí také imunolog Václav Hořejší: "Jestli to bude pokračovat současným tempem, tak to opravdu reálně hrozí."

Epidemiolog Roman Prymula naopak věří, že se do Vánoc podaří dostat koronavirus pod kontrolu. Podle virologa Jiřího Černého rozhodnou počty pacientů na jednotkách intenzivní péče.

Svátky začínají za měsíc a půl a existují tři pravděpodobné scénáře, jak budou v Česku s covidem-19 vypadat. 

1. Totální vánoční lockdown

Vánoce ovlivní koronavirová pandemie už podruhé. Před rokem vláda přísná opatření těsně před nimi rozvolnila, lidé zaplavili nákupní centra, častěji se scházeli a v lednu vyletěli nakažení i zemřelí do závratných výšin. S covidem najednou bojovalo přes 110 tisíc lidí. Jestliže bude i letos lockdown skutečně nevyhnutelný, cestou, jak podobné katastrofě předejít, by bylo udržet ho i přes Vánoce.

Související obsah

​Uzávěra by byla velkou ranou pro sváteční oslavy. V ohrožení by byly nákupy dárků, ale i stromečků či kaprů. Jejich prodej měl vloni výjimku, ta se však nedá předem zaručit. Návštěvy příbuzných by zase ovlivnil možný noční zákaz vycházení.

Lockdown nevyloučil ani kandidát na ministra zdravotnictví v nové vládě Vlastimil Válek (SPOLU). "Nedomnívám se, že jsme na hraně celorepublikového lockdownu, nýbrž že jsme na hraně a velmi pravděpodobně to nastane v druhé polovině listopadu  lokálních lockdownů," prohlásil před týdnem v podcastu PoliTalk. Před volbami přitom koalice SPOLU a PIRSTAN, jež v pondělí podepsaly koaliční smlouvu, další lockdown opakovaně vylučovaly.

2. Lockdown jen pro některé

Dosluhující šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) několikrát zopakoval, že pandemii se podaří porazit po dosažení 75procentní proočkovanosti. A to ideálně do září. Jenže se blíží polovina listopadu a Česko má pouze 57 procent plně naočkovaných obyvatel.

I proto se už několikrát diskutovalo o lockdownu pouze pro nenaočkované. Zavedli ho třeba v Rakousku, kde si lidé bez vakcíny nemohou zajít do restaurace, baru ani do kina. Negativní test jim je k ničemu, jedinou alternativou k očkování je potvrzení o prodělání covidu-19 v posledních 180 dnech.

Související obsah

​Podobně by mohlo vypadat takové opatření i v Česku, kdyby k němu vláda nakonec přistoupila. Vzhledem k odmítavým postojům politiků vítězných koalic k lockdownu je však tento scénář v tuzemsku málo pravděpodobný. Náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková ale ve čtvrtek potvrdila TV Nova, že částečná uzávěra pro neočkované je ve hře.

3. Vánoce s minimálními omezeními

Podle expertů bude zpřísňování opatření nevyhnutelné, spíš než plošná uzávěra se ale dají očekávat lokálně cílená nařízení. Týkala by se jen regionů s nejhorší epidemickou situací.

Nejmírnější vánoční scénář nepočítá se zavřenými obchody ani zákazy vycházení. "Co ty vládní úředníky napadne jako první, jsou ty praktiky z loňského roku, které se ale moc neosvědčily. Vyvolávat vidinu lockdownů anebo zdůrazňovat roušky povinně, to je prostě zbytečné," myslí si biochemik Zdeněk Hostomský.

​Covid je v Česku na vzestupu. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz