Domácí

Babišova vláda je v demisi. Připomeňte si její úspěchy a neúspěchy. PŘEHLED

Přesně 1233 dní, tak dlouho vládl tento kabinet Andreje Babiše (ANO). Od čtvrtka vládne v demisi a čeká, dokud ho nevystřídá nová vláda. Televize Nova se pokusila zmapovat jeho úspěchy i neúspěchy.

Na začátku volebního období se Česko vezlo na pozitivní ekonomické vlně se zbytkem Evropy. Rostly platy i ekonomika. Vláda za čtyři roky nezvýšila daně, naopak přidávala peníze například důchodcům, rodičům nebo učitelům a zrušila superhrubou mzdu.

"Zrušení superhrubé mzdy je určitě úspěch vlády, kdy nakonec zůstane více peněz v peněženkách lidí. Velice dynamicky každý rok rostla minimální mzda, což tlačilo na růst dalších mezd," okomentoval postup Babišova kabinetu ekonom Štěpán Křeček.

Související obsah

Vládu skládalo hnutí ANO a ČSSD, podporovali ji komunisté. "Zatmění Slunce, Měsíc v novu a matka Země a otec Slunce nám vzkázali, že máme spolupracovat," řekl kdysi ve svém tradičním videu Čau lidi Babiš.

Babišův kabinet zvýšil důchody, ale nedokázal prosadit důchodovou reformu. "Důchodová reforma je reprezentant toho, co se nepovedlo. To, že se to odkládá, další vláda se tím bude zabývat určitě ne měsíce, ale roky, je skutečně problém, který tlačíme před sebou," vyjádřil se sociolog Jan Herzmann.

Konec Babišovy vlády je spojen s ekonomickou krizí způsobenou pandemií, růstem inflace a zvyšujícími se cenami nejen za energie.

Zahraniční politika

Tři lidé se vystřídali na postu šéfa diplomacie, vláda ale dokázala zamezit přílivu uprchlíků a nepřijala evropské kvóty. Celkem plodná spolupráce Visegrádu dostala trhliny v podobě sporů s Polskem o důl Turów.

Související obsah

"My jsme se tady snažili postavit most mezi Východem a Západem, to se nám nepovedlo, tento most zkolaboval a já si myslím, že pro novou vládu z toho plyne jasné poselství, že bychom se měli jasně přihlásit na Západ. Konečně jsme si ujasnili postoj vůči Číně a Rusku a razantním způsobem jsme si dupli," řekl Sedláček.

Doprava

V Česku se příliš nových dálnic postavit nedokázalo. Hlavní česká dálnice je ale po několika letech zrekonstruovaná. "Konečně za jeho vlády byla zprovozněna dálnice D1, ovšem to je záležitost, která trvala X let. Ale dobře, po D1 se po Babišovi dá jezdit," uvedl komentátor Petr Honzejk.

Covid-19

Na začátku pandemie jsme byli pro zbytek světa vzorem, čísla nakažených se během první vlny koronaviru v Česku nedostala nijak vysoko. "Tenkrát byla ta reakce naprosto příkladná a vzorná a bohužel právě ta úspěšnost tady té reakce byla trochu příčinou těch dalších nezdarů," vzpomíná imunolog a biochemik Václav Hořejší.

Problémem byly chybějící ochranné pomůcky a roušky, které si lidé museli šít. Když vláda nakoupila roušky v Asii, ukázalo se, že část byla předražená. "My už nechceme nakupovat ani roušku poté zkušenosti, kterou máme, skutečně já už nebudu nakupovat ani roušku, ani nic," říkal tehdy ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Související obsah

"Když přišel konec prázdnin, tak se začala rozjíždět druhá vlna a vláda bohužel poslechla spíše rady lidí, kterým říkám špatní rádci, kteří kritizovali přehnanost těch opatření," uvedl Hořejší.

Zavedená opatření nefungovala a měnila se jako apoštolové na Pražském orloji. Začaly se plnit nemocnice a musely omezovat péči. V Česku vznikaly i polní lazarety, které nakonec zůstaly nevyužity a stály desítky milionů korun. Mementem je 30 tisíc mrtvých.

Ve druhé vládě Andreje Babiše se vystřídalo nejvíce ministrů zdravotnictví v historii České republiky, někteří se přitom do svého křesla i vrátili. S nadřízeným to neměli vždycky úplně jednoduché.

Problémy a kauzy

Celé období vlády Andreje Babiše doprovázely také problémy v podobě kauz kolem střetu jeho zájmů. "Samozřejmě kauzy premiéra Babiše taky poškozují obraz České republiky a nenahrává to právnímu státu a do jisté míry je to bezprecedentní. Babiš vlastně bude vydán k trestnímu řízení, patrně potřetí v řadě," řekl ústavní právník Ondřej Preuss.

Andrej Babiš promluvil k demisi jeho vlády:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz