Koronavirus

Landa je magor, prohlásil Havlíček. "Kvůli cvokům musíme posilovat hygieny"

Landa je magor, prohlásil Havlíček. "Kvůli cvokům musíme posilovat hygieny"
Zdroj: TV Nova

Vicepremiér v demisi Karel Havlíček (ANO) si vůči zpěvákovi Danielu Landovi nebere servítky, v nedělních Otázkách Václava Moravce jej označil za magora. Kvůli iniciativě Zlatý špendlík jsou podle něj hygieny přehlcené a stát je musí posilovat. Havlíček se vyjádřil i k opatřením. Uznávání pouze PCR testů je podle něj zásadní krok, který přivede více lidí k očkování.

Vicepremiér Havlíček zdůraznil roli hygienických stanic při kontrolách stávajících opatření. Uznal, že aktuálně nestíhají, není to podle něj ani jejich chyba, ani chyba státu. "Sázíme na hygieny, ale jsou zahlceny magorem, který jim tam posílá dotazy," prohlásil Havlíček. Na dotaz moderátora, zda hovoří o zpěváku Danielu Landovi, odpověděl ano. 

"Hygieny jedou na 100 % a pak tam, nebojím se říct, magoři posílají dotazy, aby je zdrželi, zahltí mail, aby nemohly dělat kontroly. Hygiena má dvě možnosti. Buď ignorovat, ale neví, jestli mezi těmi dotazy není nějaký důležitý, nebo kvůli těmto cvokům musíme hygieny posilovat o stovky a stovky lidí, aby chodili do terénu a současně vyřizovali tyto nesmyslné dotazy," dodal vicepremiér.

Související obsah

​Podpory se mu v tomto ohledu dostalo i od místopředsedy ODS Martina Kupky, který byl rovněž hostem pořadu. "To odsouzení, jak říkáte, cvoků si nezaslouží jiné označení," vyjádřil se.

Ostrými slovy Havlíček počastoval zpěváka Landu kvůli jeho iniciativě Zlatý špendlík, jejímž cílem je právě zahlcení hygienických stanic velkým množstvím dotazů. Ministerstvo zdravotnictví kvůli tomu na Landu již podalo trestní oznámení (psali jsme o tom ZDE).

Zpřísňování opatření

Havlíček rovněž potvrdil, že v pondělí bude vláda schvalovat jedinou změnu v opatřeních, a to, že se nebudou již uznávat antigenní testy, ale pouze PCR. Původním cílem vlády bylo zpřísnit více opatření, poslechla ale stanovisko AntiCovid týmu budoucí vládní koalice.

"Musíme si uvědomit, že se předává moc a zavádět opatření, na kterých by nebyla shoda, by bylo kontraproduktivní. Tady jde politika stranou," uvedl Havlíček. Konec uznávání antigenních testů je podle něj ale zásadním krokem.

Související obsah

​"Nové opatření určitě povede k tomu, že se zvýší zájem o očkování. Všichni lidé, kteří půjdou do restaurace nebo do kadeřnictví, už nebudou mít možnost se otestovat například na místě. Budou muset na PCR test, který je dražší," uvedl. Alternativou tak bude očkování. 

K plánovaným opatřením Havlíček dodal, že se v tuto chvíli neplánuje ani plošné povinné testování ve firmách, ani lockdown, s čímž souhlasí i AntiCovid tým. Ve hře není ani rakouský model, tedy lockdown pro neočkované. Podle Havlíčka by to bylo až poslední řešení. 

​Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) se ale v sobotu vyjádřil, že je zklamaný rozhodnutím AntiCovid týmu nejít rakouskou cestou. Více se dozvíte v repotáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Píše se na Deník.cz