Koronavirus

Je rozhodnuto. Rakousko zavede lockdown pro neočkované

Rakousko od pondělí zavede celostátní lockdown pro obyvatele, kteří nejsou naočkovaní proti covidu-19. V neděli to oznámil kancléř Alexander Schallenberg. Na celostátním lockdownu se dohodl s hejtmany spolkových zemí. Informoval o tom rakouský zpravodajský web Kronen Zeitung.

​Rakouská vláda se v neděli sešla s hejtmany spolkových zemí, aby se společně domluvili na opatřeních, kterými chtějí bojovat proti šíření covidu-19. Kancléř Schallenberg už dopředu avizoval, že od pondělí bude v celém Rakousku platit lockdown pro neočkované.

V neděli pak kancléř oznámil, že s návrhem hejtmané souhlasili. Schallenberg také uvedl, že dodržování opatření se bude přísně kontrolovat. Informoval o tom rakouský zpravodajský web Kronen Zeitung.

Související obsah

Od pondělí budou moci Rakušané starší 12 let bez potvrzení o očkování či prodělání nemoci vycházet ze svých domovů jen ve výjimečných případech, jako jsou nutné pochůzky, cesta do práce, zdravotní důvody a zdravotní procházky. Školy mohou navštěvovat nadále.

Důvodem, proč Rakousko k tomuto přísnému opatření přistoupilo, je rychlé šíření covidu-19 v posledních dnech a týdnech. "Všichni víme, že riziko neočkovaných lidí je mnohonásobně vyšší. Člověk je proto nucen přijmout tato drastická opatření. Bude to velmi důsledně sledováno a sankciováno," prohlásil kancléř.

Lockdown musí ještě večer potvrdit hlavní výbor Národní rady. Zpočátku bude opatření platit deset dní. Neplatí pro děti mladší 12 let a pro ty, co už za sebou mají první dávku vakcíny. Lidé s jednou dávkou se ale musí prokazovat negativním PCR testem. Lockdown postihne zhruba dva miliony lidí.

Související obsah

Rakouský model opatření zatím zřejmě v Česku nehrozí. Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) v sobotu obdržel stanovisko odborného AntiCovid týmu, který sestavila koalice SPOLU na pomoc současné vládě v boji epidemií covidu. Jeho členové rakouský model odmítli a požadují, aby se lidé i nadále mohli prokazovat negativním PCR testem. O dalších opatřeních vláda rozhodne v pondělí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Česko za pátek eviduje 17 659 nově potvrzených případů covidu-19

V pátek v Česku přibylo 17 659 případů covidu, což je o 2 700 méně než před týdnem. Nejvíce nakažených na 100 000 obyvatel je momentálně v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště, Olomouc a Žďár nad Sázavou. V nemocnicích se s covidem aktuálně léčí 6 786 pacientů, z toho 1 052 s těžkým průběhem. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Krátká zpráva

Americké tajné služby zjistily, že Rusko plánuje invazi na Ukrajinu

Rusko podle amerických tajných služeb plánuje možnou invazi na Ukrajinu, píše agentura AP. Mohlo by se tak stát už na začátku roku 2022. Do invaze by se zapojilo asi 175 000 vojáků, polovina z nich je už teď podle amerických tajných služeb rozmístěna okolo ukrajinských hranic. Cílem akce má být záruka od amerického prezidenta Joe Bidena, že Ukrajina nevstoupí do NATO. Biden se v pátek zavázal, že pro ruského prezidenta Vladimira Putina velmi ztíží jakoukoli vojenskou akci, kterou by na Ukrajině chtěl provést. "Dávám dohromady to, co si myslím, že bude nejsmysluplnější soubor iniciativ, které velmi, velmi ztíží to, co Putin plánuje udělat a čeho se lidé obávají, že by mohl udělat," řekl Biden agentuře AP.

Píše se na Deník.cz