Ekonomika

Ekonom: Půjčky na dárky jsou cesta do pekel. Dětem bych něco vyrobil

Ekonom: Půjčky na dárky jsou cesta do pekel. Dětem bych něco vyrobil
Zdroj: Getty Images

Vánoce se blíží a Češi přemýšlejí, jaké dárky nakoupí svým nejbližším. Část z nich se každoročně rozhodne si je pořídit na dluh. Ekonomové ale vánoční půjčky nedoporučují. Pro ty, kteří by si přece jen peníze na dárky půjčit chtěli, připravila redakce TN.cz rady odborníků, na co si dát pozor při uzavírání smlouvy.

Letošní vánoční svátky opět ovlivní pandemie koronaviru. Češi se kvůli ní chystají Vánoce pojmout úsporněji než v minulých letech a většina lidí se nechystá si na vánoční dárky půjčovat. Podle průzkumu společnosti Provident Financial je to až 93 procent Čechů. "Zadlužit se kvůli dárkům není z dlouhodobého hlediska strategické, zejména pokud je rodinný rozpočet už tak napjatý,“ varoval před půjčkami Luboš Kratochvíl, analytik ze společnosti Provident.

Část lidí si ale na dárky půjčí. Takoví lidé mají několik možností. "Můžou si půjčit standardně u banky, ale také v podstatě i na tom druhém konci, řekněme až u kriminálních živlů. Samozřejmě, někteří z těch nebankovních poskytovatelů jsou solidní," řekl redakci TN.cz ekonom Lukáš Kovanda. 

Související obsah

Nebankovní poskytovatelé často nabízejí půjčky s vyšší úrokovou sazbou a neprověřují si tolik, komu peníze půjčují. Jde jim totiž o to, aby si u nich člověk půjčil. "Lidé pak podepíší smlouvu na velmi vysoký úrok a musí tu mikropůjčku rychle vrátit, třeba v měsíčním termínu," popsal Kovanda úskalí půjček u nebankovních poskytovatelů.

Podle Kovandy by všichni měli být mnohem obezřetnější než kdy jindy. "Pokud mám říct jednu jedinou radu, tak na Vánoce bych si vůbec nepůjčoval, to je opravdu velký nesmysl a cesta do pekel. Chápu, že pro lidi, kteří mají děti a chtějí jim dát dárky, tak to může být těžké rozhodnutí. Možná to bude znít tvrdě, ale i tak bych raději těm dětem dal nějaký jiný dárek, který mě nestojí peníze, třeba bych jim něco vyrobil svépomocí nebo upletl," vyjádřil se Kovanda k půjčování peněz na Vánoce.

Související obsah

S tím souhlasí i mluvčí společnosti Provident Financial Kateřina Jarošová. "Dárky k Vánocům patří, ale ta hlavní rada je si na ně vůbec nepůjčovat. Pokud opravdu zvažujeme do půjčky jít, je třeba mít na paměti, že by souhrnná částka na splátku půjček neměla překročit čtvrtinu měsíčních příjmů, abychom zvládli budoucí splátky," poradila Jarošová zájemcům o půjčku.

Přesto, že by ekonom Kovanda doporučil si v této tíživé době spíše šetřit, pokud si někdo opravu "musí" půjčku na dárky vzít, měl by to udělat u klasických bank. "Ovšem banka si je bude prověřovat, když budou sociálně slabí, tak jim nic nepůjčí. Banky přistupují jinak k řízení rizik, malí klienti pro ně nejsou natolik zajímaví, aby s nimi v případě nesplácení měli administrativní činnost," vysvětlil ekonom.

Nebankovní poskytovatelé

Kdo nedostane půjčku u klasické banky, nebankovní poskytovatel může nabídnout řešení. "Je to jisté řešení, nemusí to být nutně cesta do pekel, ale i tak si musí dát člověk dát pozor a přesně vědět, co jakékoliv slovo ve smlouvě znamená. Přičíst si RPSN, což je roční procentní sazba nákladů, to znamená celkové úrokové náklady. Ty mohou být výrazně vyšší než úrok, který jim bude inzerovat nebankovní poskytovatel," uvedl Kovanda, na co je třeba dát si pozor.

Důležité také je, aby lidé věděli, jaké sankce jim hrozí v případě, že nebudou zvládat splácet. "Určitě není od věci nechat prostudovat smlouvu právníkem, ale samozřejmě, že člověk, který si bere půjčku, zřejmě na právníka nebude mít finance," navrhl Kovanda a dodal, že v takovém případě člověk musí věřit sám sobě a snažit se porozumět všem podmínkám.

Úplně nejhorším řešením je jít za lichvářem. Ti se často skrývají za pochybnými inzeráty a často nemají ani kancelář. Komunikace s případnými klienty mnohdy probíhá na takzvané terénní bázi. "Často se pohybují takřka na hranici kriminální aktivity, byť i oni disponují smlouvami. V případě nesplácení je dlužník nucen platit vysoké úroky a často ve smlouvě je zabudován i tzv. lichvářský úrok na opravdu enormní úrok, který opravdu neodpovídá tomu, čeho se musel lichvář vzdát, když peníze půjčoval," varoval Kovanda.

Špatné rozhodnutí může vést k dluhové spirále. Pokud někdo podepíše nevýhodnou smlouvu a uvědomí si to pozdě, měl by se podle ekonoma obrátit urychleně na neziskové organizace, které se specializují na poradenství v oblasti těchto problémů. Takovou organizací je například Člověk v tísni.

Související obsah

"Určitě by se měli na někoho obrátit a neměli by to řešit sami. Pokud se dostávají na práh dluhové spirály, tak zřejmě nemají moc právní povědomí a finanční gramotnost a musí se s někým nutně poradit," apeloval Kovanda na dlužníky a upozornil na chybu, kdy lidé jednu půjčku vytloukají druhou a dostávají se ještě do hlubších problémů.

Možné je se také domluvit přímo s poskytovatelem půjčky. "Pokud už dojde k problému se splácením, doporučujeme kontaktovat poskytovatele půjčky a otevřeně s ním problém řešit. Odpovědný poskytovatel umožní například  individuální splátkový kalendář nebo přerušení splácení," uvedla Jarošová.

Vánoční půjčky

A na co si lidé nejčastěji berou půjčku před Vánocemi? Podle Kovandy dost často na "nesmysly". "Rozdělil bych to do dvou kategorií. První chtějí udělat dětem radost a půjčují si na dárky pro ně. Tam se opravdu těžko říká, že je to nesmysl. Samozřejmě dětem to udělá radost. Zde je skutečně největší problém. Je to velký střet rozumu a emocí. Jde většinou o hračky a různé sportovní vybavení," popsal Kovanda a řekl, že by se přesto přikláněl k rozumnému rozhodování.

Související obsah

Druhým okruhem věcí jsou ty, kterými se lidé často chlubí na sociálních sítích, aby ukázali, že mají na víc, než na co ve skutečnosti mají. "Jde například o poukazy na letní a zimní dovolenou. Půjčují si na to a už se vidí, jak posílají a dávají si fotky z dovolené na facebook. Dále jde o elektroniku, která není nutně potřebná. Například nové mobilní telefony, zase spíše, aby demonstrovali, že mají peníze a chlubili se," vyjmenoval Kovanda věci, na které si lidé berou vánoční půjčky.

Nejčastěji jde pak o lidi ve středním věku, kteří podle Kovandu utrácí za nesmyslné věci. "Například důchodci a lidé, kteří žijí sami, s tím takový problém nemají. Jednak děti mají odrostlé, a taky už se nepotřebují ničím chlubit," dodal Kovanda. 

Obecně pak podle mluvčí Kateřiny Jarošové platí, že lidé stále tráví dost času v domácnosti a půjčky si berou spíše na praktické věci. "Častěji vidíme půjčky na základní domácí spotřebiče nebo úpravy v domácnosti a podobně. Loni i letos zákazníci zmiňovali použití půjčky na pořízení IT vybavení potřebného pro distanční výuku dětí," uvedla Jarošová.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz