Koronavirus

V Česku se objevila nová mutace delty, může být nakažlivější

V Česku se objevila nová mutace delty, může být nakažlivější
Zdroj: Petr Topič / MAFRA / Profimedia

Laboratoře v Česku odhalily tři případy nové subvarianty delta koronaviru, označované jako AY 4.2. Jde o mutaci, na kterou se v současné době zaměřuje i Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). To nyní zjišťuje, jestli může být odolnější proti očkování či léčbě.

V Evropě se začíná objevovat nová subvarianta viru SARS-CoV-2, která se podle dostupných výsledků studií snadněji přenáší mezi lidmi. Protilátky na ni ale podle všeho fungují stejně jako na ostatní varianty delta. Její chování nyní ostře sleduje i Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí. V Česku laboratoře zatím objevily tři pozitivní případy.

"Výskyt mírně narůstá v evropských zemích, například ve Velké Británii," upřesňuje ředitelka Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Barbora Macková. Tato subvarianta covidu-19 podle ní může být odolnější, pokud by s sebou nesla navíc i mutaci E484K. 

Související obsah

​"Metodický pokyn Národní referenční laboratoře SZÚ na situaci reaguje a doporučuje sledovat výskyt E484K při testech metodou diskriminační PCR. Tato kombinace se ale zatím v sekvenovaných pozitivních vzorcích v ČR neobjevila," dodává Macková.

"České laboratoře v rámci mutace delta celogenomově sekvenovali celkem 7176 vzorků a v žádném z nich dosud nenašly subvariantu E484K," potvrzuje také vedoucí Národní referenční laboratoře Helena Jiřincová.

Od 2. do 12. listopadu má Národní referenční laboratoř (NRL) k dispozici data z 56 047 provedených testů diskriminační PCR z celkem 80 laboratoří. Na variantu delta a její subvarianty připadá přibližně 98 % pozitivních případů.

"Zaznamenáváme nadále nárůst subvariant delta varianty. Největší podíl v pozitivních vzorcích má subvarianta AY.43, na kterou připadá 41,3 % detekcí," upozorňuje SZÚ.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz