Domácí

Piráti budou ve vládě. Pro vstup hlasovalo 82 procent členů

Piráti se rozhodli, že vstoupí do nové vlády Petra Fialy (ODS). Celostátní fórum strany o tom rozhodlo v pondělí. Pro vstup hlasovalo 82 procent členů. V nové vládě by tak měli zasednout tři pirátští ministři. Rozhodnutí ocenili všichni předsedové budoucích vládních stran.

Čtyřdenní hlasování skončilo. Piráti se rozhodli, že v nové vládě Petra Fialy (ODS) zasednou. Pro vstup do ní hlasovalo 82 procent členů.

Vstup do vlády potvrdila na twitteru poslankyně Pirátů Klára Kocmanová. "Děkuji všem členům za rozhodnutí, na jehož základě budeme ve vládě moci pracovat pro všechny občany naší země," prohlásil předseda strany Ivan Bartoš.

"Věřím, že nás lidé volili proto, abychom společně porazili Andreje Babiše. Abychom společně ukončili vládní chaos. Abychom zabránili vládě populistů a extrémistů a nabídli lidem lepší budoucnost. Jsem rád, že to většina Pirátů nechce zahodit. Lidi v této zemi nesmíme zklamat," okomentoval na twitteru výsledek předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš ve Snídani s Novou navíc potvrdil, že novou vládu nebude hnutí nijak blokovat. "Každá strana zodpovídá za své nominanty a jejich budoucí práci. My jsme v pondělí odhlasovali zásadním poměrem vstup do vlády. Je to zodpovědnost stran, koho nominovali. Ale když hovořím za Piráty, tak za jména, která budeme navrhovat my, ručím," řekl Bartoš.

Související obsah

"Vítám rozhodnutí členské základny Pirátů. Věřím, že vznikající vláda koalic SPOLU a PirSTAN dokáže provést zemi složitým obdobím. Čeká nás spoustu práce," napsal na twitteru předseda ODS a kandidát na premiéra Petr Fiala.

"Jsem rád, že vstup Pirátů do vlády je definitivně potvrzen. Obohatí náš vládní tým, který má před sebou nejtěžší misi od vzniku samostatné České republiky. Čelíme krizi pandemické, ekonomické i energetické, ale jsme na to připraveni a věřím, že to spolu zvládneme. 82 procent je dobrý výsledek," uvedl předseda KDU-ČSL Marián Jurečka.

"Rozhodnutí Pirátů mě potěšilo. Přes dílčí neshody pro mě jsou demokratickými partnery a jsem ráda, že se budou přímo podílet na správě země. Jsme o další krok blíže ke změně, kterou si čeští občané zvolili a země ji nutně potřebuje," napsala předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

V nově vznikající vládě by měli obsadit Piráti tři místa. Jednat se má o ministra pro místní rozvoj a digitalizaci, ministra zahraničí a ministra pro legislativu. Ve vládě nejspíše nezasedne předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. Členové mu totiž vyčetli možnou kumulaci funkcí.  

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz