Zajímavosti

K zemi se blíží obrovské asteroidy. Jeden je větší než egyptské pyramidy

K zemi se blíží obrovské asteroidy. Jeden je větší než egyptské pyramidy
Ilustrační snímek Zdroj: Getty Images

Čtyři velké asteroidy se v nadcházejících hodinách a dnech přiblíží k Zemi a proletí kolem naší planety závratnou rychlostí. Ten největší je vyšší než Washingtonův památník. Zároveň bude tak blízko, že jej astronomové budou moci pozorovat.

V noci z pátku na sobotu kolem země proletí obrovské asteroidy. Jedná se o asteroid 2016 JG12, který měří v průměru zhruba 190 metrů a okolo Země proletí ve vzdálenosti pěti milionů kilometrů rychlostí sedmi kilometrů za sekundu. Je tedy vyšší než Washingtonův památník v americkém hlavním městě, píše portál Newsweek.

Podle expertů by měl být navíc dostatečně blízko, aby jej astronomové mohli ze Země sledovat dalekohledem. K naší planetě bude nejblíže 23 minut po půlnoci.

Související obsah

"Lidé ho ale okem určitě nespatří. Zapotřebí k tomu bude velmi dobré vybavení a dalekohled," řekl TN.cz Petr Šajrich z Astronomického ústavu Akademie věd ČR. Zároveň dodal, že lidé by mohli okem spatřit asteroid při průletu v roce 2029.

V sobotu okolo úsvitu se pak přiblíží k naší planetě také další dva asteroidy. První odborníci označují jako 2021 VR a v průměru dosahuje 120 metrů, má tedy rozměry přibližně jako Cheopsova pyramida v Gíze. Proletí okolo Země v bezpečné vzdálenosti více než pěti milionů kilometrů.

Doprovázet jej bude podstatně menší asteroid s označením 2021 VJ11, který má v průměru jen něco přes 20 metrů. Během víkendu se poté dočkáme také čtvrtého a největšího asteroidu označeného jako 1982 HR, který v průměru měří asi 300 metrů. Proletí od naší planety ve vzdálenosti 5,7 milionu kilometrů.

Podle Centra pro studium objektů v blízkosti Země (CNEOS) by neměl být ani jeden z asteroidů hrozbou pro Zemi.

NASA si připsala velký úspěch. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz