Domácí

Testy ve školách a firmách budou v pondělí. Vrací se 80% ošetřovné

Vláda schválila v pátek ošetřovné a izolačku. Zaměstnanci v karanténě či izolaci dostanou 370 korun za den. Ošetřovné bude 80 procent mzdy. Obojí má platit zpětně od 1. listopadu. Od 6. prosince se bude ve všech základních a středních školách testovat. Státní úředníci dostali doporučení pracovat z domova.

Každé pondělí se bude testovat na všech základních a středních školách. Vláda to oznámila v pátek na tiskové konferenci. Zároveň se vrací ošetřovné a izolačka.

Lockdown ani povinné očkování vláda nechystá. "Česká republika nebude následovat příklad Rakouska. V žádném případě," řekl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) na tiskové konferenci.

"Testováním chceme zbrzdit vir," řekl Babiš. Doporučil všem očkování. "Děláme všechno pro to, aby lhůty byly minimální," uvedl.

Lidé, kteří budou v karanténě, dostanou za den jako náhradu příjmu 370 korun. Pobírat izolačku mohou maximálně 14 dní. Lidé, kteří musí zůstat doma kvůli starání se o blízké, budou dostávat 80 procent mzdy. 

Související obsah

Státní úředníci dostali doporučení pracovat z domova. Od 22. listopadu budou testovaní alespoň jedenkrát týdně i všichni zaměstnanci a živnostníci.

"Zaměstnanec má povinnost se testování podrobit, pokud není očkován, neprodělal nemoc či nebyl v posledních sedmi dnech už testován. Toto opatření neplatí pro home office," řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Pokud je zaměstnanec pozitivní, musí se znovu nechat otestovat PCR testem a případně jít do karantény.

Celá tisková konference po jednání vlády ZDE:

Cílem je dodržovat opatření a očkovat se, řekl lékař Vlastimil Válek:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Česko za pátek eviduje 17 659 nově potvrzených případů covidu-19

V pátek v Česku přibylo 17 659 případů covidu, což je o 2 700 méně než před týdnem. Nejvíce nakažených na 100 000 obyvatel je momentálně v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště, Olomouc a Žďár nad Sázavou. V nemocnicích se s covidem aktuálně léčí 6 786 pacientů, z toho 1 052 s těžkým průběhem. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Krátká zpráva

Americké tajné služby zjistily, že Rusko plánuje invazi na Ukrajinu

Rusko podle amerických tajných služeb plánuje možnou invazi na Ukrajinu, píše agentura AP. Mohlo by se tak stát už na začátku roku 2022. Do invaze by se zapojilo asi 175 000 vojáků, polovina z nich je už teď podle amerických tajných služeb rozmístěna okolo ukrajinských hranic. Cílem akce má být záruka od amerického prezidenta Joe Bidena, že Ukrajina nevstoupí do NATO. Biden se v pátek zavázal, že pro ruského prezidenta Vladimira Putina velmi ztíží jakoukoli vojenskou akci, kterou by na Ukrajině chtěl provést. "Dávám dohromady to, co si myslím, že bude nejsmysluplnější soubor iniciativ, které velmi, velmi ztíží to, co Putin plánuje udělat a čeho se lidé obávají, že by mohl udělat," řekl Biden agentuře AP.

Píše se na Deník.cz