Počasí

Zima o sobě poprvé dá pořádně vědět. Připravte se i na sníh

Přechod teplé fronty přinesl teplotně nadprůměrný závěr pracovního týdne – v Jihočeském kraji se páteční odpolední teploty zastavily až na 13 °C a také sobotní odpolední teploty budou atakovat 13 °C. Po nedělním přechodu studené fronty nás ale čeká zlom – citelné ochlazení, po ránu mráz a letos na podzim poprvé se sněhové vločky vyskytnou mimo horské oblasti.

Na mnohých místech noční teploty na sobotu v porovnání s pátečními odpoledními teplotami o mnoho neklesaly a jsou vyšší, než ty, které teploměry ukáží příští týden v odpoledních
maximech. Sobotní teploty ze šesté hodiny ráno: Ústí nad Labem – Vaňov 11 °C, Teplice 10 °C, Doksany 9,6 °C, Praha-Kbely 8,6 °C, Pardubice 9,4 °C, Čáslav 9 °C.

Po nezvykle teplém sobotním ránu se budou také nejvyšší odpolední teploty zastavovat vysoko – při polojasné obloze vystoupí na 9 až 13 °C. Nedělní ráno už bude o poznání chladnější – v ranních minimech naměříme 3 až -1 °C a také nedělní odpolední teploty už budou nižší – nejčastěji mezi 5 až 9 °C.

Během nedělního večera na naše území postoupí od severozápadu studená fronta – na té se bude déšť na vrcholcích hor měnit na sněžení, během pondělí hranice sněžení klesne do nadmořské výšky 600 m nad mořem.

Zdroj: www.wetterzentrale.de

​Sněhové vločky budou padat už od středních nadmořských výšek

A ochlazování bude pokračovat. Během úterý bude srážek ubývat – jen místy očekáváme přeháňky, které budou od cca 400 m sněhové. Středa bude polojasná, ale od čtvrtka až do konce týdne musíme počítat místy s občasným sněžením nebo sněhovými přeháňkami od středních, přechodně od vyšších poloh.

Od středy budou rána mrazivá – ve středu kvůli malé oblačnosti bude teplota klesat i v nížinách až k -5 °C. Odpolední teploty se budou nejčastěji pohybovat mezi 2 až 7 °C. Na nárůst teplot vzduchu to do konce měsíce nevypadá.

Zdroj: www.wetterzentrale.de

​Jak teplotní skoky působí na naše zdraví?

Velké výkyvy teplot vzduchu vždy souvisí se změnami proudění vzduchu a jejich vliv nejvíce pocítí skupina lidí s termoregulačními potížemi – jako jsou starší generace, skupina obyvatel s kardiovaskulárními chorobami, těhotné ženy nebo malé děti. Riziko nachlazení se zvyšuje i u zdravých jedinců, málo kdo totiž tak náhlou změnu teplot očekává, nebo jí v předpovědi počasí nevěří a volí nevhodné lehké, nebo naopak teplé oblečení.

Rychlé změny teplot vzduchu mají vliv na naše aktivity, pohodu, zdraví, chuť k jídlu, soustředění za volantem, pracovní výkonnost nebo únavu. S citelným ochlazením většinou přichází i velká oblačnost se srážkami, což negativně působí na psychicky labilní jedince, ale snížení pracovní aktivity a zvýšení únavy a indexu ospalosti pociťuje i skupina pracujících lidí. Výrazné střídání teplot není v Česku nic výjimečného.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Poslanci dostali spis a budou posuzovat, zda vydají Babiše ke stíhání

Pražské městské státní zastupitelství dnes kolem půl druhé odpoledne předalo spis ke kauze Čapí hnízdo mandátovému a imunitnímu výboru Poslanecké sněmovny. Členové výboru budou posuzovat a rozhodovat, zda vydají Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání.

Píše se na Deník.cz