Koronavirus

Jak skončí pandemie? Podle expertů existují TŘI SCÉNÁŘE

Jak skončí pandemie? Podle expertů existují TŘI SCÉNÁŘE
Ilustrační foto Zdroj: Profimedia

Podle amerických expertů existují tři scénáře, jak by mohla skončit pandemie koronaviru. Uvedl to Mark Dybul z Univerzity Georgetown. Ten na sebe upozornil už v minulosti, kdy jeho predikce dalšího vývoje pandemie byly velmi přesné. Dybul zároveň prozradil, který scénář je podle něj nejpravděpodobnější.

Dybul je nyní znepokojený vlnou nakažených v Evropě. "Německo, Nizozemsko i Rakousko mají nejvíce nakažených v nemocnicích za celou pandemii," uvedl pro portál fortune.com. Je to tak i přesto, že mají vyšší proočkovanost než například Spojené státy. Tuší tedy, že koronavirus jen tak nezmizí a očekává tři možnosti.

1. Varianta kompletně odolná vůči očkování

"Do března, dubna či května tady bude varianta, na kterou očkování nefunguje," popisuje první možný scénář Dybul. Dobrou zprávou jsou ale podle něj antivirové pilulky. Ty by podle něj měly zabránit hospitalizaci v 90 procentech případů i při podobné mutaci.

Léky ani vakcíny podle něj dostatečně nezastaví přenášení viru, když se k nim ale připojí například vyvíjený sprej do nosu a další nově vyvíjené prostředky, mohl by se svět z nejhoršího dostat.

2. Zeslabení viru

Covid se podle Dybula může stát novou chřipkou. V takovém případě by s ním bohaté země, jakými jsou Spojené státy, ale i Česko, neměly velké problémy. Pomocí léků by z nemoci dokázali udělat pouze sezónní nákazu, která obtěžuje lidi jen v určitém období.

Problém by ale měli například v Africe. Tam dodnes zabíjí například tuberkulóza či malárie.

Související obsah

3. Rychlá mutace

Podle nejhorší ze tří možností bude vir rychle mutovat. V tom případě bychom jej nedokázali krotit. Mohla by navíc přijít mutace, na kterou nebudou fungovat ani plánovaná antivirotika. "Způsobilo by to ve všem obrovský nepořádek, není to ale podle mě tak pravděpodobné," ujistil doktor.

Nejpravděpodobnější je podle něj druhá varianta. Dostat se k ní ale může trvat ještě dva či tři roky. "Roky mezi tím budou ale dost tvrdé," obává se.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Česko za pátek eviduje 17 659 nově potvrzených případů covidu-19

V pátek v Česku přibylo 17 659 případů covidu, což je o 2 700 méně než před týdnem. Nejvíce nakažených na 100 000 obyvatel je momentálně v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště, Olomouc a Žďár nad Sázavou. V nemocnicích se s covidem aktuálně léčí 6 786 pacientů, z toho 1 052 s těžkým průběhem. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Krátká zpráva

Americké tajné služby zjistily, že Rusko plánuje invazi na Ukrajinu

Rusko podle amerických tajných služeb plánuje možnou invazi na Ukrajinu, píše agentura AP. Mohlo by se tak stát už na začátku roku 2022. Do invaze by se zapojilo asi 175 000 vojáků, polovina z nich je už teď podle amerických tajných služeb rozmístěna okolo ukrajinských hranic. Cílem akce má být záruka od amerického prezidenta Joe Bidena, že Ukrajina nevstoupí do NATO. Biden se v pátek zavázal, že pro ruského prezidenta Vladimira Putina velmi ztíží jakoukoli vojenskou akci, kterou by na Ukrajině chtěl provést. "Dávám dohromady to, co si myslím, že bude nejsmysluplnější soubor iniciativ, které velmi, velmi ztíží to, co Putin plánuje udělat a čeho se lidé obávají, že by mohl udělat," řekl Biden agentuře AP.

Píše se na Deník.cz