Domácí

Má být povinné očkování i v Česku? Toto si myslí politici a celebrity

Vysoká čísla nově nakažených jsou i v Česku a hodně lidí se ještě pořád naočkovat nenechalo. Jestli proto hrozí povinné očkování i u nás, se Tv Nova zeptala zástupců všech stran zastoupených v Poslanecké sněmovně. Odpověděli všichni kromě zástupců Pirátů. Všichni politici jsou proti a povinné očkování nechce ani většina oslovených celebrit.

Se zavedením povinného očkování nesouhlasí premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). "Česká republika nebude následovat příklad Rakouska. V žádném případě," řekl na tiskové konferenci.

"Ta debata se vedla, vedli jsme jí dokonce i s tím anticovid týmem, oni vydali stanovisko, že nesouhlasí s povinnou vakcinací. Pokud budoucí vláda nesouhlasí, tak si myslím, že je to velmi komplikované, abychom my teď tohle navrhovali," doplnil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

"My se nekloníme v tuto chvíli k povinnému očkování, pokládáme za důležité vysvětlovat dopady očkování a spravedlivě a pravdivě informovat o tom, co očkování znamená," uvedl poslanec za ODS Martin Kupka.

"Bohužel je ve společnosti vytvořená taková atmosféra, že část lidí odmítá často z iracionálních důvodů očkování a kdyby se jim to přikázalo, tak to asi problém stejně bohužel nevyřeší," odmítl všeobecně povinné očkování i poslanec za KDU-ČSL Marek Výborný. "Jde se bavit o některých skupinách, jako jsou třeba zdravotníci a podobně," doplnil však.

"Je to opravdu velmi razantní krok a já doufám, že v ČR k němu nebude muset dojít," uvedl předseda hnutí STAN Vít Rakušan. "Lockdown by v tuhle chvíli znamenal opravdu obrovitánské riziko pro naší ekonomiku, ale zároveň si musíme uvědomit, že jestli neuděláme nic, tak tady zase hrozí úmrtí až 10 tisíc lidí," doplnil k dalšímu kroku rakouské vlády.

"To povinné očkování není řešením současné situace, protože i očkovaní jsou nakažení a také očkovaní přenáší tu nákazu. Tak přeci se Rakousko dostává do současného stavu lockdownu," tvrdí předseda SPD Tomio Okamura.

Související obsah

Proti jsou i některé celebrity

Přestože například většina známých osobností ze světa šoubyznysu i sportu je pro očkování, s rakouským modelem povinné vakcinace mnoho z nich nesouhlasí.

"Nejsem úplně zastáncem té povinnosti, je to hlavně o edukaci obyvatelstva, o tom, aby každý měl možnost volby," tvrdí například vodní slalomář a kajakář Jiří Prskavec. Souhlasí s ním i bývalý hokejový brankář Dominik Hašek. "Sám jsem očkovaný, doporučují druhým, na druhou stranu není správný vyžadovat, aby očkování bylo povinný," řekl.

Spory ve společnosti by nerad viděl houslista Jaroslav Svěcený. "Já si hlavně myslím, že je důležité, aby se našel nějaký konsenzus. Nesmí se to politizovat," přeje si.

Jiní slavní lidé jsou ale pro. "Rakousko bezpochyby ví, co dělá," myslí si hudebník a komik František Ringo Čech. "Pokud je opravdu stoprocentně jisté, že vakcína funguje a zabraňuje těžkému průběhu a zahlcení nemocnic, tak asi ano," tvrdí zpěvačka Heidi Janků.

"Preventivně je to lepší krok, než to prostě vypouštět," souhlasí zpěvák a moderátor Miloš Pokorný.

Povinné očkování v Česku očekává zpěvák Dalibor Janda. "Ono k tomu nakonec dojde, že to stejně bude muset být, tak asi chvíli budeme říkat, že nás se to netýká, ale pak se budeme očkovat všichni," myslí si. "Lidi, který se naočkovat nenechají, musí počítat s tím, že ponesou větší díl následků," uvedl zase zpěvák Matěj Ruppert.

Většina celebrit se ale shodne na tom, že by se lidé měli nechat očkovat. "Já sám mám třetí očkování. Vůbec se toho nebojte, naopak je to pro dobro, zdraví a pohodu," vyzval herec Jan Přeučil. "Jsem přesvědčená o tom, že jiná forma prevence než se nechat očkovat, nemůže být úspěšná," myslí si zpěvačka Helena Vondráčková.

Hlavně návrat do normálního života si přeje herec Václav Vydra. "Bude nejlepší tuhle pandemii přežít, promořit se, naočkovat, jak kdo bude chtít, a žít dál normální život, hodně štěstí," popřál.

K povinnému očkování se vyjádřily známé osobnosti:

Tereza Masopustová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz