Koronavirus

Německo chce povinné očkování proti covidu, prý je to nevyhnutelné

Německo chce povinné očkování proti covidu, prý je to nevyhnutelné
Ilustrační fotografie Zdroj: TV Nova

Po Rakousku by mohlo povinné očkování proti covidu-19 zavést i Německo. Podle spolkového komisaře pro cestovní ruch Thomase Bareiße je takový krok nevyhnutelný, pokud chce země zvládnout boj s pandemií. Naši západní sousedé mají naočkováno okolo 70 procent populace.

Německo je druhou zemí Evropské unie, kde se uvažuje o povinném očkování. Rakouská vláda už rozhodla, že po 1. únoru 2022 bude občanům bez vakcíny na koronavirus hrozit pokuta a v nejzazších případech i vězení. Berlín by se mohl vydat podobným směrem.

Je o tom přesvědčen spolkový komisař pro cestovní ruch Thomas Bareiß, upozornil portál Daily Mail. "Nevyhneme se tomu. Když se podívám zpátky, byla obrovská chyba, že jsem si to neuvědomoval už od začátku. Naše tehdejší naděje je pochopitelná, byla však zcela nereálná," prohlásil.

A souhlasí s ním i bavorský premiér Markus Söder. Rozlohou největší spolková země má druhý nejvyšší počet případů, a sice 87 na 100 tisíc obyvatel. Denně tam v průměru přibývá přes 11 tisíc nakažených. "Nakonec k povinné vakcinaci stejně budeme muset přistoupit," uvedl Söder.

Související obsah

​Německo má relativně nízkou proočkovanost, stále se drží pod 70 procenty. Stejný problém řeší prakticky celá Evropa. Rakousko kromě povinného očkování zavádí od pondělí 10denní plošný lockdown. V sobotu tam kvůli tomu vypukly protesty, jež se neobešly bez násilí.

Proti vládním restrikcím se bouřlivě demonstrovalo také v Nizozemsku. Příští tři týdny mají lidé zakázáno účastnit se hromadných akcí včetně sportovních utkání. Nejdramatičtější průběh měly protesty v Rotterdamu, dokonce tam hořela policejní auta.

V Česku se zatím o povinné vakcinaci neuvažuje. Premiér Andrej Babiš (ANO) vyloučil, že by se něco takového připravovalo. Nehrozí prý ani lockdown. "Česká republika nebude následovat příklad Rakouska. V žádném případě," řekl Babiš v pátek.

Podívejte se na reportáž TV Nova o povinném očkování v Rakousku:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Poslanci dostali spis a budou posuzovat, zda vydají Babiše ke stíhání

Pražské městské státní zastupitelství dnes kolem půl druhé odpoledne předalo spis ke kauze Čapí hnízdo mandátovému a imunitnímu výboru Poslanecké sněmovny. Členové výboru budou posuzovat a rozhodovat, zda vydají Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání.

Píše se na Deník.cz