Domácí

Lidé berou očkovací centra útokem. Kde nepotřebujete registraci? PŘEHLED

Kvůli zpřísněným opatřením v České republice vzali lidé očkovací místa útokem. Mnohá z nich jsou naprosto vytížená a zájemci tam stojí dlouhé fronty. Redakce TN.cz proto připravila přehled center v jednotlivých krajích, kde můžete vakcinaci podstoupit bez registrace a předchozí rezervace.

Zájem o očkování v Česku se v posledních dnech zvýšil. Mohou za to opatření, která vláda zavedla od pondělí. Restrikce omezují zejména neočkované. Zajít například do restaurace nebo ke kadeřníkovi nově mohou totiž pouze očkovaní nebo lidé, kteří nemoc prodělali. Přehled omezení najdete v tomto článku na TN.cz.

Lidé bez vakcíny tak v posledních dnech vzali očkovací centra útokem. Na mnoha místech čekají zájemci na očkovací látku dlouhé fronty. Například na pražském hlavním nádraží, kde se očkuje bez předchozí registrace, museli kvůli zvýšenému zájmu dokonce posílit počet zdravotníků.

Redakce TN.cz proto připravila přehled očkovacích míst v jednotlivých krajích České republiky, kam zájemci mohou dorazit bez předchozí registrace nebo nutné rezervace.

Přestože ještě před několika měsíci byli Češi zásadně proti zavedení povinného očkování v Česku, jejich názory se teď začínají měnit. Vyplývá to z ankety mezi čtenáři TN.cz. Důvodem je zřejmě výrazné zhoršení koronavirové situace v zemi. Více informací naleznete zde.

Například v pátek laboratoře odhalily 22 948 nových případů nákazy covidem-19. Je to nejvíce od začátku pandemie. V sobotu zase přibylo 14 408 nakažených, což je nejvíce za volný den od loňského března.

Vláda proto zvažuje další zpřísnění zavedených opatření, jednat o nich bude v pondělí v podvečer. Na stole je také vyhlášení nouzového stavu. "Je to jedno z možných řešení. Zda to tak nakonec bude, záleží na výsledcích pondělního jednání," řekl v pondělí dopoledne TN.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl.

Související obsah

V Česku se navíc od prosince také zkrátí rozestup mezi druhou a třetí dávkou vakcíny proti koronaviru. "Dobrá zpráva. Od 1. prosince zkracujeme třetí posilující dávku pro starší 60 let a chronicky nemocné ze šesti na pět měsíců. A pro další věkové kategorie to pustíme, co nejdřív to bude možné," oznámil v neděli premiér v demisi Andrej Babiš (ANO).

Odmítači očkování se chtějí záměrně nechat nakazit covidem-19. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Sebastian Kurz definitivně končí v politice

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz se podle listu Kronen Zeitung rozhodl definitivně skončit v politice. V čele rakouské vlády poprvé stanul v roce 2017 coby vůbec nejmladší premiér na světě, bylo mu 31 let. V říjnu letošního roku musel rezignovat kvůli aféře se zmanipulovanými předvolebními průzkumy. Kurz se ale už do křesla kancléře nebude chtít vrátit. Podle listu Kronen Zeitung rozhodlo i to, že se mu narodil syn. V čele rakouských lidovců Kurze nahradí ministr vnitra Karl Nehammer.

Krátká zpráva

První případ omikronu hlásí i Spojené státy

USA jsou další zemí, kde byla potvrzena nákaza novou mutací koronaviru omikron. Nakaženým je plně očkovaný cestovatel, který se do Kalifornie vrátil z Jižní Afriky.

Píše se na Deník.cz