Domácí

Rok 2020 byl mimořádný, tvrdí BIS. Zveřejnila největší hrozby pro ČR

Bezpečnostní informační služba (BIS) v úterý vydala výroční zprávu za rok 2020, který byl podle ní mimořádným rokem. Postarala se o to pandemie covidu-19, která na jednu stranu utlumila některé hrozby, na druhou stranu probudila nové, a to především dezinformace související s koronavirem a opatřeními. Za hlavní témata loňského roku BIS označila například kybernetické útoky nebo také snahu ovlivnit výstavbu v Dukovanech.

V minulém roce BIS prezidentovi a členům vlády předala skoro 300 dokumentů, což je o několik desítek více než v roce předchozím. Dalších zhruba 350 informací od ní obdržely další státní orgány, například Policie ČR nebo Vojenské zpravodajství.

BIS označila tři hrozby jako hlavní zpravodajská témata loňského roku. Jedná se o snahu ovlivnit přípravu výstavby nového jaderného zdroje v Dukovanech, dále o kybernetické útoky aktérů, kteří jsou navázáni na cizí moc (zpravidla na Rusko nebo Čínu), a o dezinformační kampaně, které mají potenciál oslabit demokratické základy státu.

Související obsah

​Co se týče Dukovan, BIS uvedla: "Největší hrozbu pro projekt představovala potenciální účast subjektů, u kterých existovalo odůvodněné riziko, že budou zneužívat své postavení k prosazování vlastních zájmů nebo zájmů třetí strany (typicky geopolitické zájmy cizí státní administrativy) na úkor zájmů českých."

Novou výzvou byla i pandemie covidu-19, která ovlivnila všechny sféry, včetně té zpravodajské. "Realita protiepidemických opatření posunula související dezinformace a konspirace blíže i k té části veřejnosti, která se za normálních okolností vyhýbá tématům tradičně náchylným k manipulaci," uvedla BIS ve výroční zprávě.

Související obsah

​Nicméně přestože dezinformace kolem koronaviru zasáhly širší spektrum společnosti, než je obvyklé, tak se takzvanému anticovid hnutí nepodařilo zmobilizovat větší část populace. Pandemie podle BIS nijak výrazně neovlivnila ani hrozbu terorismu. Naopak krátkodobě znesnadnila fungování globálních teroristických organizací kvůli cestovním restrikcím a omezením pohybu.

Přesto se v roce 2020 v Evropě odehrála více než desítka úspěšných teroristických útoků ze strany islamistů, což je podle BIS násobně více než v roce 2019. "Jednalo se o první meziroční nárůst počtu útoků od roku 2016. Loňský rok ukázal, že teroristická hrozba je nadále aktuální a netýká se pouze zemí s dlouholetými zkušenostmi s útoky," zdůraznila Bezpečnostní služba.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Změna v registraci. Na posilující dávku se už mohou hlásit všichni

Všichni zájemci o posilující dávku vakcíny proti covidu-19 si od pondělí nově mohou udělat předregistraci. Samotná registrace je pak uvolněna v den nároku na další dávku. Jakmile se kapacita vybraného očkovacího místa uvolní, zájemci přijde PIN 2 k rezervaci konkrétního termínu. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví na twitteru Chytré karantény.

Krátká zpráva

Kandidátem STAN na ministra průmyslu je Jozef Síkela

Hnutí STAN vybralo nového kandidáta na post ministra průmyslu a obchodu. Je jím bývalý generální ředitel Slovenské spořitelny Jozef Síkela. Hnutí to oznámilo v pondělí ráno. Síkela je absolventem pražské Vysoké školy ekonomické, pak pracoval v bankovnictví. V posledních roce pak byl partnerem v investičním fondu. "Jozef Síkela je nezpochybnitelným odborníkem pro své letité zkušenosti, které nasbíral na vrcholných manažerských pozicích v bankovním sektoru, kde se mimo jiné věnoval jak podpoře malých a středních podniků, ale také veřejnému financování," uvedl předseda STAN Vít Rakušan.

Píše se na Deník.cz