Zajímavosti

NASA chce přesměrovat obří asteroid, vyslala k němu sondu

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ve středu v 7:20 ráno středoevropského času vypustil do vesmíru sondu, která se vydá na deset měsíců dlouhou pouť za sebedestrukcí. Má se totiž srazit s asteroidem. Experiment má odhalit možnosti obrany Země v případě, že by na ni mířilo jiné vesmírné těleso.

Mise, nazvaná DART (Double Asteroid Redirection Test, v překladu "dvojitý test přesměrování asteroidu"), má za úkol zjistit, zda kinetická síla nárazu sondy do asteroidu stačí k tomu, aby těleso vychýlila ze své trajektorie a zabránila tak katastrofě na Zemi. Experiment se skládá ze dvou navazujících testů. První otestuje schopnost asteroid vůbec trefit a druhý, zda toto "pošťouchnutí" stačí k tomu, aby asteroid změnil svoji trajektorii. Informaci přinesl portál Science Alert.

Cílem této mise je "měsíc" planetky Didymos zvaný Dimorphos. Dvojice vesmírných těles se nachází asi sedm milionů kilometrů od Země (zhruba čtvrtina vzdálenosti mezi Zemí a Marsem). Sonda DART je se svými 122 centimetry (velikost těla sondy bez solárních panelů, s nimiž má asi 19 metrů) pouhým kamínkem ve srovnání s gigantickým Dimorphem měřícím v průměru 163 metrů. I přesto má však ve stavu beztíže šanci vychýlit asteroid z jeho dráhy.

Související obsah

Ačkoliv Dimorphos není v současnosti hrozbou pro naši planetu, těleso jeho velikosti má potenciál srovnat se zemí celé město. NASA přitom odhaduje, že ví o existenci pouze 40 procent vesmírných těles větších než 140 metrů v blízkosti naší planety. 

Ilustrace srážky sondy a asteroidu:

Zdroj: NASA/Johns Hopkins Applied Physics Lab

Pokud se mise DART ukáže být jako úspěšná, mohla by se tato metoda "šťouchnutí" do asteroidu v budoucnosti stát součástí naší planetární obrany proti podobným hrozbám. Má to ale háček. K tomu, abychom mohli tuto hrozbu úspěšně odvrátit, musíme o ní vědět s desetiletým předstihem. Vývoj a stavba podobné družice totiž trvá celé roky a srážka s asteroidem musí být naplánovaná minimálně dva až tři roky před potencionální srážkou se Zemí.

Porovnání velikosti sondy, jejího cíle a slavných pozemských staveb:

Zdroj: ESA

Družice DART ke svému cíli doputuje v září roku 2022 a její kolize s asteroidem Dimorphos bude pod drobnohledem astronomů zde na Zemi.

Nikolaos Stanko, TN.cz

K tématu Zajímavosti

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz