Koronavirus

Napětí mezi Čechy roste, rozdělují je restrikce i očkování

Česká společnost je rozdělena. A může za to pandemie a opatření proti ní. Proti sobě stojí zastánci a odpůrci očkování a protiepidemických opatření. Povinné očkování pro určité skupiny nebo nouzový stav, tedy kroky, které zvažuje vláda, rozdělí podle psychologů oba tábory pravděpodobně ještě víc. Důvodem rostoucího napětí je prý mimo jiné i to, že restrikce už trvají příliš dlouho, neustále se mění a samotný konec je v nedohlednu.

Tábory očkovaných a neočkovaných na dvou stranách a mezi nimi hluboká propast. Podle psychologů je za rozdělením české společnosti hlavně to, že cesta z pandemie je v nedohlednu. "Společnost je vždycky nejsemknutější, když se objeví nějaký nepřítel. To úsilí poleví, my si na to do určité míry zvykneme, zadaptujeme se na to nebezpečí a zároveň začínáme být frustrovaní jinými okolnostmi," vysvětlil ředitel Národního ústavu duševního zdraví Cyril Höschl.

"Každý má svůj názor na všechno. Spíš se bojí, si myslím, jeden druhého. Panika prostě. To nikdo nikdy nezažil," myslí si jeden z dotázaných.

Související obsah

Podle odborníků mají lví podíl na rozdělení společnosti také sociální sítě. Tam se nejen rychle šíří informace, lidé se tam ale také mají tendenci uzavírat do skupin, kam nepropustí nikoho opačného názoru. "Já si myslím, že řadě lidí dochází nervy nebo dech. Že prostě už si neví rady se sebou. Neví, co dál," řekl psycholog Karel Humhal.

Česká společnost se prý ale začala rozdělovat už dávno před pandemií koronaviru. A ten působí pouze jako jakýsi hromosvod. "Ten proces takového postupného rozdělování začal možná někdy už před 10 nebo 15 lety. Já si myslím, že do určité míry právě ten příchod covidové krize zesílil, zakcentoval ty předchozí vývojové tendence," uvedl ředitel výzkumné agentury Median Přemysl Čech.

Související obsah

Odborníci předpokládají, že napětí ve společnosti ještě nějakou dobu poroste. "Ta cesta, která se tam nabízí, tak je samozřejmě těžší, ale znamená to ubrat trochu na síle a nesnažit se přesvědčit ty druhé za každou cenu, protože to je jejich postoj, jejich přesvědčení. Snažit se spíš víc chápat než se nějak překřikovat," uzavřel psycholog Tomáš Morávek.

Zda s koncem pandemie tohle napětí odezní, ale odborníci říci neumí a nevylučují, že se s ním budeme muset naučit žít stejně jako s koronavirem.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz