Domácí

Medici jsou proti povinnému nástupu do nemocnic. Stát nás využívá, tvrdí

Ministerstvo zdravotnictví v souvislosti s úvahami o zavedení nouzového stavu znovu otevřelo otázku pracovní povinnosti studentů lékařských oborů. Proti jsou nejen sami medici, ale i děkani lékařských fakult. Už teď prý mají studenti mezery ve studiu právě kvůli práci v nemocnicích během minulé covidové vlny.

Nemocnice praskají ve švech a personál je vyčerpaný. Ministerstvo zdravotnictví opět zvažuje možnost povolat mediky do nemocnic. "Medici by měli být ušetřeni a měli by se věnovat přípravě na své povolání, které je velmi náročné a bude důležité i v budoucnu. Samozřejmě kdyby se to neustále opakovalo, tak by to mohl být určitý problém a oni by to museli dohánět v praxi," myslí si děkan 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy (LF UK) Martin Vokurka.

"Oni se musí naučit několik set diagnóz. Zároveň 15 urgentních příjmů řešit hned po promoci. Spoustu výkonů se nenaučí, jenom když někde pomáhají. Vzít stovky mediků najednou ze školy, aby pomáhali všude v republice, není rozumné," přidává se děkan 2. LF UK Vladimír Komárek.

Související obsah

Medici absolvovali minulý školní rok hodiny výuky online, teď se konečně mohli zapojit do praktické výuky. Pokud by byli povoláni do nemocnic, ke specializované práci se nedostanou. Podle studentů by ale zapojení v nemocnicích mělo zůstat jen na dobrovolné bázi.

"Stát využívá mediky jako levnou pracovní sílu, ale měl by si uvědomit, že po tom, co medici naší generace vyjdou ze školy, tak nebudou tak dobře ovládat ty důležité věci, které dobří lékaři musí ovládat," řekl medik Kryštof Kudláček. Pracovní povinnost studentů by dovolil zavést nouzový stav.

Kristýna Bezděková, ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Švýcarsko omezilo vstup do země pro Čechy

Od sobotní osmé hodiny večer omezilo Švýcarsko vstup Čechů do země bez ohledu na očkování. "Čeští občané s trvalým pobytem ve Švýcarsku musí při vstupu do země předložit test a nastoupit desetidenní karanténu. O zpřísnění pravidel Švýcarsko bohužel dopředu neinformovalo," uvedl ministr zahraničí v demisi Jakub Kulhánek (ČSSD).

Píše se na Deník.cz