Zajímavosti

Muž si pořídil kresbu za pakatel. Vyklubal se z ní vzácný originál

Muž si pořídil kresbu za pakatel. Vyklubal se z ní vzácný originál
Zdroj: Profimedia

Ohromné štěstí měl 60letý Američan, který si před pěti lety koupil kresbu za 30 dolarů (necelých 700 korun). Mělo jít o kopii díla renesančního umělce Albrechta Dürera. Opak byl však pravdou a odborníci prokázali, že se jedná o originál za miliony.

Perokresbu s názvem Panna Marie a Ježíšek s květinou na travnaté lavici vlastnil americký architekt Jean-Paul Carlhian. Ten však v roce 2012 zemřel a o tři roky později skonala také jeho manželka. V roce 2016 proto dědicové uspořádali výprodej jejich věcí, kde se mimo jiné objevilo i toto dílo.

Rodina věřila, že se jedná o kopii kresby umělce Albrechta Dürera, uvedl portál The Indian Express. Nový majitel, který dílo koupil za 30 dolarů, jej pak následně nechal posoudit odborníky. Ti nakonec dospěli k velmi překvapivému závěru.

Související obsah

"Když jsem tu kresbu viděl, bylo to neuvěřitelné. Přede mnou totiž ležela buďto velmi přesvědčivá kopie, nebo mistrovské dílo," uvedl partner londýnské galerie Agnews Clifford Schorer.

Odborníci se nakonec shodli, že je perokresba pravá. Její cena by se tak v následné aukci mohla vyšplhat až na 50 milionů dolarů (více než jedna miliarda korun).

Podle informací zahraničních médií měl Schorer s majitelem díla uzavřít dohodu o prodeji a předem mu vyplatit blíže nespecifikovanou částku. Odhaduje se, že by Američan, který na dílo narazil, mohl být finančně zabezpečený až do konce života.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Nový cestovatelský semafor: Polsko a Rumunsko si pohoršilo

Ministerstvo zdravotnictví aktualizovalo cestovatelský semafor. Od pondělí 31. ledna se Polsko a Rumunsko nově přesunou mezi země s velmi vysokým rizikem výskytu koronaviru (tmavě červená kategorie). Podmínky návratu se však nezmění. Státy totiž patřily do červené kategorie, která je má stejné jako tmavě červená kategorie.

Krátká zpráva

Nikdo z vlády na olympiádu nepojede, oznámil premiér Fiala

Na jednání s předsedou Českého olympijského výboru Jiřím Kejvalem jsem potvrdil, že na olympiádu v Pekingu nepojedu já ani nikdo jiný z vlády, oznámil premiér Petr Fiala (ODS). Podle jeho slov se tak Česká republika připojí k většině zemí EU a k USA, kteří zástupce na olympiádu nevyšlou.

Píše se na Deník.cz