Koronavirus

Vláda v Česku zpřísnila opatření proti covidu. Jsou málo tvrdá, vadí odborníkům

V pátek večer začala platit nová protiepidemická vládní opatření. Omezení se týká především podniků s nočním provozem, které musejí zavřít ve 22:00. Na veřejnosti se nesmí pít alkohol, v obchodech konzumovat potraviny a zrušené jsou všechny vánoční a adventní trhy. Omezené jsou také kulturní, sportovní a volnočasové akce. Opatření jsou pod palbou kritiky, a to hned z několika směrů. Podle odborníků nejsou dostatečně tvrdá a podle opozice jim zase chybí preciznost a cílenost.

Krok vedle, tak hodnotí AntiCovid tým budoucí vládní pětikoalice v podstatě všechno, s čím ve čtvrtek přišla vláda v demisi Andreje Babiše (ANO). "Pořád si myslíme, že ta opatření by měla být lokální, měla by cílit na konkrétní region," myslí si kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Vadí jim i zavedení nouzového stavu nebo to, že končící kabinet zvažuje zavedení povinného očkování pro vybrané profese a lidi nad 60 let. "My jsme představili ve středu vlastní postup řešení. V tom našem návrhu nebylo ani povinné očkování, ani nouzový stav. Nebudu to teď vládě ale komplikovat," uvedl předseda ODS Petr Fiala.

Související obsah

Necílená opatření kritizuje i SPD, a dokonce se hnutí pokusilo ve Sněmovně zrušit nouzový stav. Ale neuspělo. "Nemile nás překvapilo to hlasování. Vláda předvádí situaci, která tady byla už před rokem. Nikam to nevede," myslí si předseda SPD Tomio Okamura.

Nová opatření se nelíbí ani některým odborníkům, podle nich nejsou dostatečná. Zejména strop 1000 lidí pro sportovní nebo kulturní akce prý postrádá logiku. "Přísnější pravidla by znamenala, že budeme brzdit rychleji a ta čísla nebudou tak hrozivá," řekl molekulární biolog Jan Pačes.

"Nejvíc mě překvapilo, že je tam tak liberální přístup k těm velkým shromážděním. Správné by bylo zakázat všechna opatření v uzavřených prostorách. Na druhou stranu by možná za určitých opatření předvánoční trhy mohly být méně nebezpečné. Je to venku, fouká tam vítr," sdělil imunolog Václav Hořejší.

Související obsah

Naopak zvažované povinné očkování pro starší lidi nebo zdravotnické profese odborníci schvalují. Někteří by šli ještě dál. "Minimálně pro některé skupiny. Spíš profese jako třeba pro policii, armádu a zdravotníky, možná i pro učitele. Tedy pro lidi, kteří by se mohli nakazit. Tak tam je to oprávněné," doplnil Pačes.

"Nicméně je potřeba říci, že od toho okamžiku, kdy člověk dostane první dávku vakcíny, tak než je plně chráněn, uplyne víc než měsíc. Takže povinným očkováním nezastavíme tuto vlnu, která je rozjetá," uzavřel virolog Jiří Černý. Zároveň se také odborníci kloní ke zkrácení intervalu mezi 2. a 3. dávkou očkování, a to až na čtyři měsíce.

ls, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz