Domácí

Kdo bude příštím ministrem průmyslu a obchodu? Spekuluje se o žhavém kandidátovi

Budoucí premiér Petr Fiala (ODS) stále nezná jméno náhradního kandidáta na post ministra průmyslu a obchodu. Věslav Michalík, který byl nominován hnutím STAN, se ve čtvrtek rozhodl o funkci neucházet kvůli nejasnostem ve svém podnikání. V kuloárech se mluvilo o dvou kandidátech, kteří by ho mohli nahradit. Ale jeden z nich v pátek televizi Nova řekl, že sice nabídku dostal, ale nemá zájem.

Ekonom Filip Matějka nebo bývalý šéf Škody Transportation, hejtman a současný poslanec za Starosty Josef Bernard. To jsou dvě jména, která byla ve čtvrtek nejčastěji skloňována v souvislosti s náhradou za Věslava Michalika (STAN), který se rozhodl své kandidatury vzdát.

Jenže Josef Bernard se rozhodl nabídku stát se ministrem průmyslu a obchodu odmítnout, a tak jediným kandidátem, o kterém se momentálně spekuluje, je Filip Matějka.

Související obsah

"Nabídku jsem dostal, to opravdu přiznávám. Ale s díky jsem ji musel odmítnout. Velice mě mrzí, že jsme se nakonec dostali do této situace. To je možná nabídka, kterou já už nikdy v životě nedostanu," uvedl Josef Bernard.

Bernarda totiž zvolili jako předsedu sněmovního rozpočtového výboru. "Chci být solidní k občanům a nechci s těmi pozicemi šoupat, jak se zrovna co pro koho uvolnilo. Vážím si pozice předsedy výboru," doplnil.

Ekonom Filip Matějka na otázku, zda i on nabídku stát se ministrem dostal, jasně neodpověděl. "Zatím nic určitého nevím," řekl. "Docent Matějka je vynikající teoretický ekonom. Nicméně proti panu Bernardovi má menší manažerské dovednosti. Takže řízení samotného ministerstva by mu mohlo dělat větší problémy," myslí si ekonom Štěpán Křeček.

Související obsah

"Jména potvrzovat nemohu, s panem předsedou Rakušanem jsem domluven, že nejpozději v pondělí dopoledne bude to definitivně jedno jméno stanoveno," slíbil Fiala.

Celostátní výbor Starostů a nezávislých by měl kandidáta zvolit v neděli. Mluvčí hnutí STAN v pátek televizi Nova sdělil, že kandidátů je víc.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz