Domácí

Poslanci potvrdili předsedy sněmovních výborů, návrh na zrušení nouzového stavu neprošel

Poslanci v pátek pokračovali v přerušené schůzi Sněmovny. Zákonodárci potvrdili jména předsedů všech zbývajících 16 sněmovních výborů. Poslanci také hlasovali o tom, zda bude dál platit nouzový stav, který ve čtvrtek vyhlásila vláda. Hlasování o tom navrhl šéf opozičního hnutí SPD Tomio Okamura. Návrh ale neprošel.

Předseda SPD Tomio Okamura na páteční schůzi Poslanecké sněmovny předložil návrh na zrušení nouzového stavu, který vláda vyhlásila ve čtvrtek a který začal platit o půlnoci ze čtvrtka na pátek. Návrh neprošel, pro zrušení nouzového stavu hlasovalo jen 20 poslanců.

"Nesouhlasíme ani se zákazem vánočních trhů. Opatření lze realizovat bez nouzového stavu na základě zákona o ochraně veřejného zdraví a krizového zákona," uvedl Okamura.

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) na schůzi nouzový stav hájil. Podle něj je potřeba omezit kontakty mezi lidmi, aby se zabránilo zhoršení epidemické situace.

Související obsah

Poté poslanci na schůzi potvrdili předsedy všech zbývajících 16 sněmovních výborů. Členové je volili ve středu a ve čtvrtek. 

Zákonodárci v pátek rovněž schválili návrh na úhradu volebních nákladů politickým uskupením za letošní volby do Poslanecké sněmovny. Podle předběžných odhadů by měl stát za hlasy voličů zaplatit asi 515 milionů korun.  

Poslanci v pátek měli také zvolit 6. místopředsedu Poslanecké sněmovny. O poslední křeslo místopředsedy se v úterý utkali kandidát ANO Radek Vondráček, bývalý předseda dolní komory, a šéf hnutí SPD Tomio Okamura. Ani jednomu se ale zvítězit nepovedlo a volba místopředsedy se tak bude opakovat na některé z příštích schůzí.

Související obsah

Oba na funkci kandidovali neúspěšně už před 14 dny na první schůzi. Na té Sněmovna, ve které má většinu pět dosud opozičních stran (108 křesel z 200), zvolila novou předsedkyni Markétu Pekarovou Adamovou (TOP 09).

Další schůze Poslanecké sněmovny je naplánovaná na 1. prosince 2021 na 14 hodin. Zákonodárci by měli projednávat vládní návrh zákona o dalších úpravách v poskytování ošetřovného v souvislosti s opatřeními kvůli epidemii covidu-19. Zároveň by měli projednávat návrh zákona o mimořádném příspěvku zaměstnancům při nařízené karanténě. Na programu je mimo jiné i projednání vládního návrhu o kompenzačním bonusu pro rok 2022.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz