Koronavirus

Variantu omikron v Česku potvrdila nemocnice i referenční laboratoř

Laboratoře v Česku zachytily první případ nákazy novou mutací omikron. První testy ji prokázaly u Češky, která se vrátila z Namibie. Omikron potvrdily i další testy.

Na nákazu u ženy narozené v roce 1961 ukázaly dva sekvenční testy. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová v sobotu večer pro TV Nova uvedla, že vzorky nyní testují v laboratoři Státního zdravotního ústavu (SZÚ) a čeká se na vyhodnocení třetího testu.

"Po sekvenační analýze s pravděpodobností přibližně 90 procent mohu potvrdit, že ta varianta omikron skutečně u pacientky byla potvrzena,“ řekl v sobotu v noci mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář pro Českou televizi. Čeká se také ještě na výsledky testů Národní referenční labolatoře.

Nakažená žena má pocházet z Liberce a do Česka se měla vrátit z dovolené v Namibii. Mezipřistání měla v Jihoafrické republice a v Dubaji. Podle prvotních informací se měla vrátit z Egypta.

Související obsah

Díky rychlé reakci lékaře, který ženu vyšetřoval, se mohlo rozjet podrobné trasování. Do Česka žena přicestovala minulý týden v neděli, od středy začala mít zdravotní obtíže. "Podařilo se nám dohledat, že žena cestovala ve skupině devíti lidí do Prahy, kde použila vlastní vozidlo a tím se přepravila do místa bydliště. V této chvíli zajišťujeme kontakty z několika krajů v České republice," přiblížila Svrčinová. Žena cestovala se svým manželem. 

"Sekvenace byla potvrzená včera libereckou nemocnicí, výsledek byl zkontrolován Státním zdravotním ústavem referenční laboratoří a ve své podstatě potvrzen, takže ta nákaza mutací omikron je v České republice potvrzená. Jinak zatím všichni účastníci zájezdu jsou negativní," potvrdila v neděli v podvečer TV Nova Svrčinová. 

Cestovatelka s podezřením na variantu omikron je plně očkovaná, druhou dávku dostala v červnu. "Podle mých informací není hospitalizovaná. Průběh je zatím takový, že mohla podle mých informací zůstat v domácím ošetřování," doplnila Svrčinová.

Bude proti nové mutaci koronaviru účinné očkování? Na otázky v Televizních novinách odpovídal Roman Prymula:

Obavy z nové varianty

Vědci se nové varianty koronaviru velmi obávají, objevuje se u ní totiž vysoké množství mutací, a tak by mohla snadno odolávat protilátkám. Světová zdravotnická organizace (WHO) ji označila za znepokojivou.

Není to však první případ, který Evropa eviduje. Už v pátek se tato mutace potvrdila u ženy z Belgie, která do země přicestovala z Egypta a přestupovala v Turecku. Nakažená není navíc očkovaná a v minulosti koronavirus neprodělala. Další podrobnosti najdete zde.

Státy Evropské unie (EU) se v pátek shodly na dočasném pozastavení všech letů ze sedmi zemí jižní Afriky. Příslušná opatření přijala také Česká republika. Kompletní přehled najdete v tomto článku na TN.cz.

Jak na novou variantu koronaviru reagují ve světě? Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru trajektu na Filipínách zahynulo nejméně 7 lidí

Nejméně sedm lidí přišlo o život při pondělním požáru trajektu Mercraft 2 na Filipínách, který převážel 124 lidí včetně posádky z ostrova Polillo do Realu v provincii Quezon, informuje agentura AFP. Fotografie sdílené pobřežní stráží ukazovaly, jak se z lodi zachvácené požárem. Doposud bylo zachráněno na 120 lidí, po zbytku pasažérů pátrá pobřežní stráž. K neštěstí došlo asi 7 kilometrů od přístavu.

Píše se na Deník.cz